Taşova Gazetesi Tarih: 14 Ekim 1971 Perşembe Sayı:30

Taşova Gazetesi başlığı

ALPASLAN ORTAOKULU YENİ BİNASINA TAŞINDI

1970- 1971 öğretim yılında ilk kez mezun veren Alpaslan ortaokulu 1971 – 1972 öğretim yılına yeni binasında başlamıştır.

Tamamen halk gücüyle yapılan bina iki katlı 8 derslik, bir laboratuar, bir tiyatro salonu ve iki idare odalıdır. Yarım milyona biten binaya devlet ancak 54 bin lira katkıda bulunmuştur.

Bu başarılarından dolayı tüm Alpaslanlılar’ı ve Ortaokul yaptırma yaşatma Derneği Başkanı Muttalip Öztürk’ü tebrik ederiz.

BÖLGEMİZDE KOOPERATİFÇİLİK

Erdoğan AYDIN – Z. Y. Mühendisi

Bütün Türkiye’de olduğu gibi son yıllarda Taşova’da da Kooperatifleşme çalışmalırının önemli derecede arttığı göze çarpmaktadır. Ancak, kurulan kooperatiflerin ekseriyeti ya isim olarak kalmakta veya gayesinden uzak yönlere sürüklenmektedir.

Birlik anlamına gelen kooperatif; tek başına yapılmalı zor ve masraflı bir işi komşularla birlikte yaparak verimliliği artırmak fikrinden doğmuş, aracı karını müstahsile mal etme çabasını gütmektedir. Kooperatifler, alttan yukarıya doğru gelişen müesseselerdir. Yani Önce fert ihtiyaç duyacak, bu fikre sahip olacak sonra etüd ve karar safhasına gelinecektir. Ancak, kooperatifçilik yönünden geri ülkelerden, halkta bu fikri yerleştirmek uzun süreli eğitim çalışmalarını gerektirdiğinden konunun ruhuna aykırı olmasına rağmen, yukarıdan gelen yani Devlet tarafından kurulan veya ön ayak olunan kooperatifleşme hareketleri görülür. Gerçi gaye; örnek olmak, halkta bu fikri kuvvetlendirmektir. Fakat bu kuruluşlarda istihdam edilen memur çok defa ortak olan çiftçilerle gerekli koordinasyonu kuramaz veya bir işletme sahibi gibi olması gereken kooperatif yetkilisi, mahdut bir maaş karşılığında hizmet gördüğünden, risk altına girmek istemeyecek, riskten kaçtıkça da kâr azalacak yani prodüktivite düşecektir.

(Devamı S. 4 de)

Kooperatifçilikte en önemli sorun lider konusudur. Lider bütün insani meziyetler yanında, bu konuda da yetişmiş, ticaret, muhasebe, idâre gibi konularda bilgi sahibi olmalıdır. Başka yerdeki başarılı bir kooperatifi bölge şartlarını incelemeden taklit edip kurmak, gerekli formalitelerin ikmali yönünden çok kimsenin yapabileceği niteliktedir. Böyle bir çaba boşa gideceği gibi kooperatif fikri gelişmemiş bir bölgede bu teşebbüse girmek de hazırlanmamış bir tarlaya tohum atmaktan farksız olacak, sadece iyi niyet ve heves muvaffakıyet için yeterli olmayacaktır.

Bilhassa bölgemiz gibi küçük aile işletmelerinin hakim olduğu yerlerde, toprak az ve parçalar halinde, işletme sermayesi, teknik bilgi, İstihsal maddeleri, pazarlama imkânları… yetersiz olduğundan kooperatiflerin önemi daha da artmaktadır, Şöyle ki: Bir 500 kg. elma üreten bir çiftçi, mahsulünü büyük istihlâk merkezlerinden birine nakledip satması halinde, yapacağı masraflar toplamı mahsül değerinin % 70’ini bulmakta ….

(ileride eklenebilir)

Abdullah Aloğlu Emekli Oldu

25 seneden beri ilçemiz P.T.T. Merkezinde dağıtıcı olarak çalışmış olan Apdullah Aloğlu emekliye ayrılmıştır.

Taşova’da P.T.T.nin sembolü haline gelmiş olan ve çok sevilen Sayın Aloğlu’na bundan sonraki hayatında başarılar dileriz.

Atanma

İlçemiz Müftülük memuru Ahmet Kılıç Amasya Müftülük memurluğuna atanmıştır. İlçemizden salı günü ayrılacak olan Kılıç’ın yerine Amasya Müftülük memuru Bekir Yıldırım atanmıştır.

Gidene güle güle, gelene hoş geldin der, başarılar dileriz.

DİKKAT

Ankara Başkent Sanat Tiyatrosu.

YOLA GEL YOLA

Oyununu 16 – Ekim 1971 Cumartesi günü saat 14.30 da öğrencilere Akşam 19,30 da ise halka sunacaktır.

Temsil havanın durumuna göre yazlık veya kışlık sinemada gösterilecektir.

DÜNYA ÇOCUK HAFTASI NEDENİYLE

ilçemizde çocuklar I

Zeki ALAN

Geçtiğimiz hafta “Dünya Çocuk Haftası” idi.

Hafta boyu radyomuzda, basınımızda çocuk ve yetiştiricileri ile ilgili önemli olan bir yayım göremedim, duyamadım. Geleceğin büyükleri olan çocukları tesadüflere terk eden bir ulusun geleceği de tesadüftür. Millet olarak güçlü olmak istiyorsak, cehaleti, fakirliği kötü düşünce ve hareketleri, tembelliği ülkemizden kovmak istiyorsak çocuklarımızın eğitimine önem vermeliyiz.

( Devam’ 4. de)

(Bşt. S. l. de)

İlmî incelemeler her 1000 kişiden bir kişinin dâhi olması gerektiğini şartlıyor. Bu duruma göre Türkiye’de 36 000, İlçemizde 55 kişinin dâhi Olması gerekirdi.

Üstün Zekâları yok eden eğitimsizliğimizi İlçemizde inceledim sebeplerini şöyle çıkardım:

(Devamı Var)

Uluköy gençlik kendi sahasında rakip tanımıyor 3 — 0

10- 10- 971 Pazar günü Uluköy’de oynanan dostluk maçında Uluköy Gençlik rakibi Dereköy Gençliği 3 – O mağlup etti.

Maça Uluköy gençliğin vuruşuyla başlandı. Karşılıklı akınlardan sonra 22. dakikada Selahattin’in pasından yararlanan Kerim Uluköy’ün ilk golünü attı. İlk yarı bu sonuçla kapandı.

Uluköy Gençlik 2. yarıya daha hızlı başladı. 55. dakikada Pele’nin şutunu kaleci güçlükle kornere çıkardı. B. Ahmet’in korner atışını iyi izleyen Ali, kafa vuruşu ile durumu 2-0 yaptı. 60. dakikada Kerim’in şahane sütuna kaleci mani olamadı. Maç da 3-0 Uluköy’ün galibiyetiyle sona erdi.

Maçtan sonra misafir oyunculara ziyafet çekildi.

..

Tüm PDF’leri İçin Tıklayınız

..

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.