Amasya İtimat

TAŞOVA EKONOMİSİNE BİR NEFES OLABİLİR…

Taşova Milli Emlak Şefliğince; 103 ada 4 parselde  bulunan taşınmaz tarımsal amaçlı olarak 21 Aralık 2022 Çarşamba günü üç yıllığına kiraya çıkarılan alanın yıllık muhammen bedeli 175 bin lira iken, ihaleyi; yıllık kira bedelini 551 bin liraya artıran Eskişehir Smart Türkiye firması almıştı.

İlçemiz Şahinler Köyü sınırlarında Taşova-Erbaa yolu üzerinde 103 ada 4 nolu parsel, 109,344 dekarlık Maliye Hazinesine ait araziyi kiralayarak alanın 90 dekarlık kısmında Tarımsal Danışman Doç. Dr. Arda Akçal kontrolünde Selçuk Özden tarafından ülkemizde yeni yetiştirilmeye başlanan Aronya (Aronia Melanocarpa) yetiştirilmeye başlandı.

90 dekarlık alana 3×1 metre mesafe ile 18.000 adet fidan dikilmiş olup toplamda 33.000 adet aronya fidanı dikilecek.

4. Yılda yaklaşık 3,5 kg, 6. Yıldan itibaren yaklaşık 5 kg verim vermesi ve dekara 1,5 ton meyve vermesi tahmin edilmektedir. Ülkemizde toplamda 600 dekar alanda üretimi yapılmakta olup, tek parça parsel büyüklüğü en büyük alan olarak (90 dekar) Taşova’mızda üretimi yapılacak.

Bir süredir bayan tarım işçilerine geçici de olsa istihdam sağlayan Aronya meyvesinin dikildiği alanda 2 Haziran 2023 Cuma günü Belediye Başkanı Bayram Öztürk ve kapatılan Özbaraklı Belediye Başkanı Emekli Tapu Kadastrocu Sebahattin Üstün incelemelerde bulundular.

Aronya (Aronia Melanocarpa) Rosaceae (gülgüller) familyasındandır. Viking ve Nero olarak 2 çeşidi dikilmiştir. Aronya meyvesi görünüşü itibariyle orman meyvelerine benzemekte olup, Kansere karşı etkisi ile tanınan Aronya meyvesi ülkemizde de yetiştiriliyorr. Aronya meyvesi bağışıklığı artırır, enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. En yüksek C Vitamini ve antioksidan kaynağı olan aronyanın ana vatanı Kuzey Amerika’dır ve bu bitki, eskiden Kızılderililer tarafından soğuk algınlığı tedavisinde kullanılmıştır. “Süper meyve” olarak adlandırılan aronya, kandaki kolesterol seviyesini dengede tutarak damar tıkanıklığının ve pıhtı oluşumunun önüne geçer. Kan damarlarını güçlendirmeye yardımcı olur.

Aynı zamanda aronya meyvesi, saman nezlesi, sinüzit ve astım semptomlarını hafifletmektedir.

ARONYA MEYVESİ NASIL TÜKETİLİR?

Küçük ve siyaha yakın mor aronya meyvelerini taze tüketmenin yanında kuru meyve, meyve suyunu, tozunu, reçelini de yapılarak tüketilmektedir.

Yorum Ekle