Amasya İtimat

TAŞOVA DA EĞİTİM

2008/2009 Öğretim yılını geride bırakarak 2009/2010 öğretim yılına  Ramazan Bayramını müteakiben başlayacağız.  Gelecek için  şimdiden umutsuz olmamayı isterim çünkü bu yıldan da gerideki yıllara bakarak umutlanmak zor,yinede yanılmayı çok istiyorum. Beş liseden çok az sayıda öğrencimiz 2009 ÖSS sonuçlarına  göre değişik fakültelere  yerleşebildi. Bunların çoğunluğu  istenilen, hedeflenen okullar olamadı. Sonuçta ilçemiz başarısız bir öğretim yılını geride bıraktı.   Eğitim bir ekip işidir ekibi yönetecekte bir yönetici bulunmaktadır.

 

Başarısızlıkta okul idarecilerinin ve öğretmenlerimizin eksiklikleri olsa bile gerçek sorumluluk Milli Eğitim Müdürlüğü ve ekibindedir.

 

Bunun adına başarı demek maalesef mümkün değildir. Başarısızlık varsa sebeplerinin araştırılması teşhis konulup tedavi edilmesi gerekmektedir.

 

 Eğitimci olmamama  rağmen vatandaş gözü ile yaptığım araştırmalarla ben birkaç başarısızlık nedenini tespit edebildim kaldı ki bu işin uzmanları eğitim kökenliler nedenlerini daha iyi bilmekte ,anlamakta ve  çözüm üretebilecek yeteneklere sahiptir..

 

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz  şair ruhludur kendisi şairdir, şair duygulara hislere hitap eder ve hissedebilir. Şairlik yönünü taktir etmekle beraber,İlçemizin tanıtımındaki emeğini inkar edemeyiz. Eğitimci ve idarecilik yönünü maalesef  sonuçlar üzerinden bakıldığında eleştirmemek mümkün değildir. Asli görevini ikinci plana atıp hobilerini ön plana çıkararak . Şiir yazarak kendi egolarını tatmin ettirmeye  ayrılacak olan zamanın varsa hatta yıl içinde birkaç şiir etkinlikleri düzenlemeye  zamanın varsa ki  var demek ki,  okul eksikliklerine öğrenci problemlerine eğitime,öğretmenlerin öğrencilerin ve okulun genel isteklerine de ayıracak zamanınız olmalı idi. Hayır ben gerekeni yaptım diyorsanız sonuç buyurun ortada. 

 

Taşova’da sadece unvan boşluğunu siyasi olarak değerlendirmek eğitim kökenli olmayanın eğitimden sorumlu olması ne kadar başarı getirir bunu biz yaşıyoruz, bir nesli kaybederek faturası ödenemeyecek bir bedelle!…

 

Sayın siyasilerimiz Taşova’da  bir  nesil zaman kaybetmiştir. Telafisi olmayan kaybolan bir koca yılın istikballerin geleceğin hesabını kimse veremez ve bir neslin  kaybolmasına müsaade edilemez. istemez miydik bu yıl Taşova’mızda hukuk, tıp, eczacılık,  mühendislik fakültelerine onlarca gencimizin katılmasını istemez miydik bürokratı çok olan Taşova’mızın olmasını istemez miydik Taşova’mızın  hak ettiği yerde olmasını?

 

Başarılı okullarımız  yok değil var bunlar  Uluköy, şahinler, Özkan ağış, Alpaslan İlköğretim, çok programlı lise, sağlık meslek lisesi,Anadolu lisesi… bunlar   yıl içinde çeşitli etkinliklerde başarı sağlamışlar buna rağmen onore dahi edilmemişler hatta refize edilmiştir.

 

Anadolu İmam hatip liseli  iki  öğrenci kızımızın  kaybolan meslekler üzerine yapmış oldukları çalışma havada kalmış, ileriye dönük motive edilmesi gerekirken, motivasyonları kırılmıştır. 

 

Özverili öğretmenlerimizin ,yetenekli öğrencilerimizin  başarısını üstlenmek kolaydır, başarısızlığı üstlenmek ise zordur. Uluköy’ün, Şahinler’in METEM’in, Özkan Ağış’ın başarısına nasıl sahiplenirseniz  ÖSS deki başarısızlıkta maalesef sizindir. sayın İlçe Milli Eğitim Müdürüm.

 

Bir  devlet yöneticisi “uygun olmayan yere konan ilk çöpü almazsanız orası zamanla çöplük olur”. diyor. Sorunların çözümünde anında müdahale edilmediğinde verilen tavizlerle içinden çıkılmaz hale  gelineceği hepimizce malumdur.

 

Şube müdür yardımcılarının ilçe dışında  ikamet etmesi için müsade edip vilayete onaya gönderirseniz Taşova’nın  büyümemesine  sebep olan etkenlerden birine vesile olunur,  bunu emsal gösterenlerde haklı olarak ve hiçbir mazeret i olmadan Taşova dışında oturur.

 

Eğitim, ücretli öğretmenlerle branşı dışındaki derslere girerek verilirse başarısızlık kaçınılmazdır. Ücretli öğretmenlerin branşında değerlendirmesi  gerekmez mi?..

 

 Taşova’daki okulların birçoğu vekaleten yönetilmektedir.  Aslında biz Taşova olarak o kadar ihmal edildik ki şu an Mülki İdaremiz bile geçici görevle yapılmaktadır.

 

Taşımalı öğretim gören öğrencilerin  gıda durumu  araştırmak sponsor bulmak onlara aş temin etmek milli eğitimin çalışması ile olur. Nasıl ki şiir etkinliklerine devletin imkanlarını seferber edebiliyorsan, sponsor bulabiliyorsan, mağdur ve mazlum olan öğrencilerinde hakkını fazlası ile gözetmen gerekmez mi? Öğle tatillerinde simitle karın doyuran öğrenciden ne bekleyeceğiz.

 

Astlarına yetkilerini aşarak davranmak, azarlamak tehditler savurmak çözüm değildir. Banka promosyonundan  elde edilen gelirle tefrişat yapmak araç almak çözüm değildir.

 

Taşova’da eğitime katkıdan çok zarar verilmektedir. Sayın bakanımız Nimet Çubukçunun eğitimde reform yapacağının sinyallerini  basından takip etmekteyiz umut ederiz ki Taşova’ya da yansır. Eğitime siyaset girerse eğitim, eğitim olmaktan  çıkar

 

Taşova sevdalısı olmak  eğitimle başlar mili duygular eğitimle gelişir, şiir okumakla havanda su dövmekle  değil.

 

2009/2010 öğretim yılının hayırlı olması dileği  ile…

 

Bayramınızı en içten dileklerimle kutlar, esenlikler dilerim.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.