TARSİM’den YARARLI BİR SEMİNER

IMG_7903 IMG_7904 IMG_7902 IMG_7901 IMG_7900 IMG_7899 IMG_7897 IMG_7896 IMG_7895 IMG_7894 IMG_7893 IMG_7892 IMG_7891

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 Şubat 2016 Perşembe günü  ilçemizde Ziraat Bankası ve Ziraat Odası tarafından ortaklaşa düzenlenen bir etkinlikte çiftçilerimize tarım sigortasının önemi bu konudaki son değişikliklerle ilgili son derece faydalı bir seminer  verildi.

Müftülük Konferans salonunda saat 11.oo’de başlayan  toplantıya; Ziraat Bankası Çorum Bölge Müdürü Vehbi Uzun, Ziraat Sigorta Bölge Yetkilisi İlker Duvan, Belediye Başkan Yardımcısı Kadir Aydoğan,  Ziraat Odası Başkanı Hasan Dikmen, Tarım İlçe Müdürü Mustafa Okur, ilçemiz Ziraat Bankası Müdürü Niyazi Dağaşan, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

TARSİM Giresun Bölge Müdürü Bülent Yaşaroğlu, yaptığı konuşmada, Tarım Sigortası Kanunu’nun 2005 yılında çıktığını belirterek, kanunun devlet tarafından her yıl yenilendiğini vurguladı. Güzel bir sunumla her kesimin anlayacağı bir üslup kullanan Yaşaroğlu, “Bu sistemi yöneten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, sigorta şirketleri ve ziraat odalarının temsilcileri var. Bir tarafta devlet, bir tarafta sivil toplum kuruluşları ile bu sistem el birliği ile işletiliyor” dedi.

Devlet destekli tarım sigortalarının kesinlikle kâr amacı gütmediğine işaret eden Yaşaroğlu, “Sistemin amacı güvenlik ilkesi ile tarım sektöründeki doğal afetlerden dolayı oluşacak zararı karşılamaktır. Tamamen üreticinin kendi kurumu. Sizler bu sistemin içerisinde yer alırsanız, aklınızdaki düşünceler sistemde yer alır. Tek şartı İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne kaydınızın olması. Sigorta kapsamında seralar, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar, kümes hayvanları, su ürünleri ve arı kovanı var. Bütün tarımsal üretimlerinizi sigorta kapsamında değerlendirebiliyoruz” diye konuştu.

Yaşaroğlu konuşmasının son bölümünde  özellikle,Tarım sigortası yaptırmayan üreticilerin sistem dahilindeki nedenlerden dolayı oluşan zararını asla 2090 sayılı kanun kapsamında karşılamayacağına dikkat çekerek , ”sadece sigorta yaptıranların zararının karşılanacağını” belirtti.

Yorum Ekle