Amasya İtimat

TARIM İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN YAYÇEP KAYITLARI ve İLKBAHAR ŞAP AŞILAMALARI BAŞLADI

Tarım İlçe Müdürü Mustafa OKUR; Televizyon Yoluyla Yaygın Çiftçi Eğitim Projesi “Yayçep” ve İlkbahar Şap Aşılamaları kapsamında açıklamalarda bulundu:


 


“Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Teşkilâtlanma ve Destekleme Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan Televizyon Yoluyla Yaygın Çiftçi Eğitim Projesi ‘Yayçep’ çerçevesinde programlar dilimler hâlinde TRT televizyonunda yayınlanmakta ve bu programlara kayıt yaptıran çiftçilere basılı yayınlar ücretsiz olarak ulaştırılmaktadır. Yayçep programlarında tarım topraklarının korunması, yağlı bitkiler, kanatlı hayvan yetiştiriciliği, koyun ve keçi yetiştiriciliği konuları işlenecektir. Kayıt yaptıran çiftçilerimize proje kapsamında konularla ilgili olarak hazırlanan kitaplar, program yayına başlamadan önce ücretsiz olarak dağıtılacaktır. Yeni tarım etkinliklerinin işlendiği ve titizlikle hazırlanan programların fayda sağlayacağı düşüncesindeyim. Çiftçilerimiz, kayıtlarını mayıs 2009 tarihine kadar İlçe Tarım Müdürlüğümüze ve Tarım Danışmanlarına yaptırabilirler.” dedi.


 


Ayrıca Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca yürütülen İlkbahar Şap Aşılama Kampanyasına Ülkemizde olduğu gibi, İlçemiz genelinde de 2 Mart 2009 tarihinde başlanılıp 15 Mayıs 2009 tarihinde kampanya sona erecektir. Taşova  İlçe Tarım Müdürü Mustafa Okur’ un konuyla ilgili açıklamaları şöyle:


 


2 Mart 2009-15 Mayıs 2009 tarihleri arasında İlçemiz genelinde bulunan yaklaşık 11.000 büyükbaş hayvan “Şap Hastalığı“na karşı aşılanacaktır.


 


Dünyada çok ciddi bir hastalık olarak önemini sürdüren “Şap Hastalığı” viruslar tarafından meydana getirilen, oldukça bulaşıcı, hızla yayılan ve görüldüğü işletmelerde ölümlere yol açan bir hastalıktır. Hastalık hem ekonomik boyutuyla, hem de hayvan sağlığını direkt olarak etkilemesi nedeniyle çok sayıda ülkenin gündemini oluşturmaktadır. Bu hastalık sığır, manda, koyun, keçi, ve domuzlar yanında yabani çift tırnaklı hayvanlarda da görülmektedir.


 


Şap aşılama kampanyasına Vatandaşlarımızın gerekli ilgiyi ve desteği gösterip hayvanlarını mutlaka aşılatmaları İnsan ve Hayvan Sağlığının korunması aşısından büyük önem taşımaktadır. Ayrıca Bakanlığımızca verilecek desteklemeler ve hayvan şevkleri için aşı kayıtlarının olması gerekiyor. Aşılamalarla ilgili her türlü soru için vatandaşlarımız Taşova İlçe Tarım Müdürlüğünün 312 10 04 numaralı telefon hattına başvurabilirler.


 


 

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.