TARİHE TANIKLIK EDEN 75 YILLIK BİR YAPI DAHA YOK OLDU…

İlçemize bağlı Arpaderesi köyünden merhum  Hacı Ahmet Şimşek’in 1943 depreminden sonra 1945 yılında yapmış olduğu kerpiç ev, tatlı bir hüzünün yaşandığı anlarla torunları tarafından 14 Temmuz 2020 Salı günü kepçeyle yıkıldı.

Yerine yeni modern ev yapılmak üzere  köylerde yıllara meydan okuyan kerpiç evler içinde oturan olmaması nedeniyle yavaş yavaş kaderlerine terk edildiği  için zamana yenik düşüyor.

Konu ile ilgili duygularını bizlerle paylaşan Ahmet Şimşek; ”Kerpiç evler birer birer yıkılıp yerine betonarme evler yapılınca bazen anılarımızın da yıkıldığını zannediyoruz. Sonra bir bakıyoruz, yerine güzel güzel yaşam alanları olan evler ortaya çıkıyor. Bu kerpiç evlerde yaşayan büyüklerimizden  büyüklük bayrağını ele alıp, evlatlarımıza torunlarımıza büyüklük yapmaya çalışıyoruz.  Bir dönem kapanıp, yeni bir döneme geçerken bizler köprü olarak geçmişin güzelliklerini değerlerini hala yaşatmaya çalışırken, dedelerimizin ebelerimizin evlerini belki yaşatamıyoruz ama, sevgilerini, saygılarını, bir selamla akrabalarımızın, dostlarımızın, sevdiklerimizin hatta gönül koyduklarımızı bile başımız üstünde tutmaya gayret gösteriyoruz, göstereceğiz de. Kerpiç evler yıkılsa da umutlar, kardeşlikler, akrabalıklar, dostluklar yıkılmayacak.            Köylerimizde binalar değişse de değerlerimiz asla değişmeyecek.” dedi.

Biz de site yönetimi olarak yeni ev yapanlara içinde huzurlu bir şekilde oturmaları, tarih ve kültürel değerlerimizi yaşatmalarını diliyoruz.”

Yorum Ekle