Amasya İtimat

Sulama Birliğinin sulama suyu konusundaki duyarsızlığını dile getirdiler… 

Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi tarafından 9 Mart 2023 Perşembe günü bir toplantı düzenlendi.

İlçemizde 1999 yılında 19.000 dekar alanda ekilen ve 81.680 ton üretimi yapılan şeker pancarı, kota nedeniyle üretici küstürülmüş, 2016 yılında 333 dekar alana kadar gerileyerek 1700 ton üretime kadar düşmüştü. Daha önceleri yaklaşık 40 köyümüzde üretilen pancar, 2016 itibarı ile 14 köyümüzde üretiliyordu.

Müftülük Toplantı salonunda saat 10.30’da başlayan toplantıya; Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Mustafa Saatcı, Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özarslan, Şeker Fabrikası A.Ş. Genel Müdürü Ali Namık Bostancı, Belediye Başkanı Bayram Öztürk, siyasi parti ilçe başkanları, İl Genel Meclisi üyeleri, muhtarlar ve şeker pancarı üreticisi ile bir araya geldi.

 

Toplantıda üreticilere bilgiler veren Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Saatcı’dan sonra; Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı  Özarslan ve Belediye Başkanı  Öztürk birer konuşma yaptılar. Toplantı üreticilerinin sorularına Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Saatcı’nın verdiği cevaplarla son buldu.

Toplantıda; ilçemizin güneyinde yer alan köylerdeki pancar üreticileri Taşova Sulama Birliğinin sulama suyu konusundaki duyarsızlıklarını dile getirdiler.

 

 

Yorum Ekle