Amasya İtimat

SUÇLU KİM?

Taşova bitti!..,Taşova küçüldü!.. Taşova mahvoldu!…. Hepimizin izlediği  en basit yol karamsar tablo çizmek. Bize yakışan tablo çizmek değil, neden ve sonuçları irdelemek,çözüm aramak,Çözüm üretmektir.. Böyle bir mercii bulmak hayli zormuş ki çözüm üretelim demek  yasak!. Çözümsüzlük serbest olmuş.


Taşova bitmez, Taşova küçülmez!. Bunda kimsenin şüphesi olmasın. İstenirse Taşova Vilayet dahi olur. Biten ilgililerin yeterli fikir üretememesi, çöken ise sivil toplum örgütlerinin proje yapamamasıdır. Taşova’nın düşüş miladı 1980’li yıllara dayanmaktadır. O yıllardaki toplam nüfus yüz binlere yakın idi, maalesef o yıllardan  bu güne kadar kan kaybetmiş, kaybetmeye de devam etmektedir. Tedaviye ihtiyacı vardır, Tedavi için gerekli olan da teşhistir. Hasta olmasının tek sorumlusu ise tüm yöneticiler, sivil toplum örgütleri, siyasiler, bürokratlarımız ve biziz. kimse kimseyi  gereksiz yere suçlamasın. Her kesim kendine bir pay aramalı ki sonuca ulaşalım.. Her gelen bir şeyler yapmaya çalışmış iyi niyetli olmasına rağmen yeterli, olamamış,. Her kim ki bu ilçeye bir taş koydu ise ona şükran ve teşekkürlerimiz olmalıdır. Uzun yıllar devlet eli yapılan  istihdam sağlayan kuruluşumuz yoktur, Bafay’dan başka, o da  Tarım Kredi Kooperatifi’nin iştirak kuruluşudur.  Entegre kuruluş olmasına rağmen bir adım dahi atılamamış kendi haline bırakılmıştır.


İstihdama yönelik yatırım yerel yönetimlerden  beklenmiştir, oysa yerel yönetimlerin fabrika kurma gibi zorunluluğu yoktur.. sadece özel müteşebbislerin yatırımlarında  yardımcı olma, teşvik etme, kolaylık sağlama gibi toplumsal fayda görevi vardır.


İller bankası nüfusa göre katkı verdiğinden ilçemizde düşük almaktadır. Yatırımların Devlet veya özel sektörden yada sivil toplum örgütlerinden beklenmesi daha uygun duruma geçmiştir. Devletin son yıllardaki politikası. özelleştirmeye yönelik olduğundan devlet yatırımı beklemekte  lüzumsuz olur.Nedeni ise Devletin üretimden elini çekmesidir.. Sadece kurum ve kuruluşlar yapmaktadır. Bunun için bence Taşova’nın kurtulması için tek realist çözüm bölgesel özellik olan tarıma dayalı sanayi tesislerinin kurulması,. Modern tarımın uygulanmasıdır. Bu da tartışıla tartışıla cılkı çıktı., çözüm bulunamamaktan çözümsüzlüğe doğru itildi.


            Şu anda, bana göre,  siyasi irade Gerçekten Taşova için bir şey yapmak istiyorsa…. Alın kalkınma planının içine Amasya Samsun, Tokat ve Çorum için  gerçekten ihtiyaç olan bir büyük yatırım.


   E  v e  F tipi cezaevi!.. iki bin, üç bin kapasiteli  olmaz mı?..  Çok rahat olur, olmaması için neden de yok ama engel koymak için mazeret uydurmak  kolay. Yer mi var? Yer gösterilse orası yerimi gibi … bir sürü safsatalarla avunur dururuz.


Taşova’nın ekonomisi ve nüfusu bakın nasıl canlanır, hatta ilerleyen yılarda Taşova il olmaya aday bile olur. Doğal güzellikleri ve bölgesel özellikleri de değerlendirirsek… neden olmasın?.


   Biraz  hayal kurduk değil mi?. fazla uçucu oldu… Önce inanmamız lazım, biz inanmaya bile hazır değiliz, aslında… Bence hayal değil yeter ki, biraz istek, biraz dirayet, biraz azim…lazım


‘İnanıyorsan o senindir.’ demiş K. Atatürk. Neden olmasın? Biz (vatandaş, parti dernekler, örgütler,  işçi sendikaları, Taşova sevdalıları) vekillerimize talepte bulunalım, Vekillerimiz  Adalet Bakanına, Adalet Bakanı hükümete, hükümet plana, planında icraata  geçilmesi ile bu iş olur. Gerçi okulumuzu istedik sonucu aldık … Cezaevini de isteyelim … Sonuca bakalım..


Taşova uyanmalı, neler olduğunu sormalı, araştırmalı bana ne dememeli  birilerinden lütuf beklememeli, Taşovalı bir şeyler yapmalı, yaptırmalı… Hakkını aramalı..


Başka yolu yok, dedikodu fitne, fesat hasetlik, bana necilik, küçük siyasi hesaplar kalkmalı herkes üzerine düşeni yapmalı. Birlik ve beraberlik içinde ..


Bir yerlere Taşova böyle gelir. Yoksa, kimsenin ağlamaya sızlamaya hakkı yok…


Yöneticileri yönlendirecek olan dinamiklerdir. Dinamikler kendilerini bile bilmekten aciz ise lütuftan başka bir şey beklememek lazım. Şu bu değil ….


SUÇLU HEPİMİZİZ…

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.