Amasya İtimat

SU DÜŞEN ŞELALESİNİ ÇOK SEVDİLER… (Videolu)

 

Fotoğtaflar ve Video: Kadir Sarı

İlçemize 24 km uzaklıkta olan Yaylasaray Köyü’nün eski adı Tasna’dır. Tarihi Roma dönemine kadar uzanan Yaylasaray Köyü ilçemizde tarihi çok eskilere dayanmayan ender rastlanan taş işçiliğiyle yapılmış bir camiye sahip olup, bir hayırsever vatandaşın önderliğinde 2010’larda ikinci bir camii yapılmıştır. Köyde eski çağlara ait iki adet mağara ve çevresinde yatırlar vardır. Köyün içerisinden akan derenin üzerinde dört mevsim üçüşan kuşların seslerinden dolayı Kuşlar vadisi de denilmektedir.

 

Köylünün bildiği ama ilçemizde bilinmeyen son derece güzel bu şelale, 2020 yılında haber sitemiz ve gazetemizde yayınlanan haberle ön plana çıkmış. geçtiğimiz yıl dönemin Kaymakanı Ahmet Gökcecik’in girişimiyle yolu düzenlenmiş ve çevresine ahşap oturaklar yapılmıştı. Yaklaşık 12 metreden akan Sudüşen şelalesi, Nisan-Haziran ayları arasında doyumsuz güzellikler sunmaktadır. Yaylasaray’a 2 kilometre uzaklıktaki şelaleye ulaşabilmek için yaklaşık 800 metre  yürüyüş yapılabileceği gibi şelalenin yakınına kadar araçla da geliniyor.

Sudüşen Şelalesi havaların da ılık gitmesi nedeniyle ziyaretçilerin ilgisine mazhar oluyor.

Eski kasabalar haricinde en büyük köyümüz olmasına rağmen hak ettiği şekilde adını duyuramayan Yaylasaray Sudüşen şelalesi ile adını daha fazla duyuracak. ”Keşke biz de orada olsak” dedirten çok güzel anların yaşanabildiği bir yöremizi gezip görmemiz gerekiyor.

12 Kasım 2023 Pazar günü şelaleyi ilk kez ziyaret eden  Amasya  Doğa ve Fotoğraf severler Grubu Sudüşen Şelalesini 26 Mayıs 2024 Pazar günü ikinci kez ziyaret ettiler.

Gurup adına görüşlerini haber sitemize aktaran bir doğasever. ” Geçtiğimiz yıl şelaleye keşif amacıyla bir gezi düzenlemiştik. Bu kez de bahar mevsiminde 35 kişilik gurubumuzla bir gezi düzenledik. Burayı çok sevdik, vatandaşların bu güzellikleri gelip görmesi lazım.” şeklinde duygularını ifade etti.

Yaylasaray halkından şelalenin gönüllü olarak tanıtımını yapan Kadir Sarı, ”Gelip görülmesi ve bu güzelliklerin bizzat yaşanması gerek. Geçen yıla göre su biraz az olsa da farklı bir gün geçirmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken bir mesire yerimiz” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle