Sosyetenin gözdesi dolmalık yaprağın hikayesi

İlçemizde  güz  mevsimi hazırlıkları erken başladı, taze asma yaprakları salamura için hazırlanmaya başladı bile.

İlçemize 7 kilometre uzaklıktaki  Hacibey köyünde ,sabahın erken saatlerinde üzüm bağına   asma yaprağı toplamaya giden bayanlar, titizlikle topladıkları   asma yapraklarını   evlerin  önünde  zeytinyağlı  ve etli dolmalık  için cinslerine göre ayrılarak  demetliyor . Geleneksel yöntemlerle  kazan içerisinde sıcak su ile haşlanan  yaprakların suyu akması için bir süre bekletiliyor. Haşlanan yapraklar ancak ikinci günü bidonlara  basılıyor.Haşlanmış ve dinlenmiş yaprakların kök kısımlarına tuz serpilerek 5-10 kiloluk bidonlara basılıyor.  İlçe  pazarında  kilosu  6-7 liradan alıcı bulan yaprak daha  çok İstanbul pazarlarında Taşova yaprağı olarak alıcı buluyor. Her mevsim sofraların vazgeçilmezi   zeytinyağlı ve etli dolmanın lezzeti yaprağından  olduğu dile getiriliyor. İlçe köylerinde hep yaprağı   hem de  üzümü ile ekonomiye katkısı olan  üzüm teveklerine  daha fazla üretici ilgi duyuyor.

Yaprağı alınan üzüm bağında aynı zamanda üzüm olduğunu  dikkat çeken üretici ,yaprakları toplarken üzümün üzeri açılmayacak şekilde toplanmalı . Bir bağın yaprağı en fazla iki kere toplandığını  ifade ediliyor.

Hacıbey’li üretici  Halil Aslan; ” Sabahın erken saatlerinde yaprağı topluyoruz.Sonra eve götürüp serin yerde demet yapıyoruz.Dizimin birinde zeytinyağlı  diğerinde  etli dolma için ayırarak demetliyoruz.Sapları düzgün olmalı ki  tuzlaması ve bidonlara rahat yerleştirilmesi kolay olsun. Etli dolma için yapraklarımız küçük olmalı, yırtık olmamalı ve ince olmalıdır. Yaprağın salamura yapılışı; Kazanlarda haşladığımız yaprağı geniş leğenlere koyuyoruz.Bir gece kalan  haşlanmış yapraklar çıkarılıyor. Yaprakla ince ve sarı olmalıdır. Sabah serinliğinde 3-4 kişi 30 kilo yaprak topluyor. Tuzlanan yapraklar bidonlara çok sıkı basılması lazım hava almamalı yoksa çürür. Yapraklarımızı 5 ve 10 kiloluk bidonlarda satışa sunuyoruz” dedi..ASMA YAPRAĞI 001 ASMA YAPRAĞI 003 ASMA YAPRAĞI 004

 

 

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.