Amasya İtimat

SOĞAN UÇUYOR..

İlçemizde özellikle ve Alpaslan‘da büyük oranda üretimi yapılan şifa kaynağı soğanın kilosu market ve manavlarda iki lirayı geçti.

Hasat döneminde kilosu toptan 50-60 kuruşu satılan soğanın kilosu 1.50-1.80 kuruş arasında değişiyor. Uluköy ve Alpaslan’da soğan bulunmazken, böyle giderse geçen üretim azlığından dolayı 5 lirayı bulan patatesin tahtına, bu sene kuru soğan çıkması bekleniyor.  Son bir haftadır artışa geçen kuru soğan fiyatı, neredeyse iki katına çıktı. Üreticiden kilosu 1,50-1,80 lira arasında çıkan kuru soğan, halde 2 liradan satılırken marketlerde her geçen gün yükselmeye devam ediyor. Üreticiler, fiyat artışının yeni mahsulün çıkacağı Nisan sonuna kadar devam edeceğini belirtiyor. Üreticilerin verdiği bilgiye göre soğandaki fiyat artışı, pembe kök hastalığının yol açtığı verim düşüklüğü ve buna bağlı olarak rekoltede meydana gelen azalmadan kaynaklanıyor. Ülkemizin ileri gelen soğan üretim sahaları olan Eskişehir ve ilimizde ortaya çıkan bir hastalık ürünü çürüttü. Tarlada başlayan çürümenin depolarda da devam etmesi, rekoltede yüzde 70’lere varan kayba sebep oldu. Üretim alanlarının geçen yıla göre azalması da fiyatı yükseltti. On gün önce üreticide 90 kuruş civarında olan kuru soğan, bir anda artışa geçerek 1,80 liraya kadar çıktı. Yeni sezona kadar depolardaki ürünün ihtiyacı karşılamayacağı, dolayısıyla fiyat artışının süreceği belirtiliyor

Suluova Soğan Üreticileri Birliği eski Başkanı Haydar Karaca, soğan fiyatlarının son birkaç haftadır yükselişe geçtiğini belirterek, “Bu sene üretim çok az. Bizim bölgede üretim yarı yarıya düştü. Eldeki ürün de sıhhatli değil. Fiyatlar, bundan dolayı artış eğiliminde.” dedi. Hava şartlarının da hastalığı tetiklediğini aktaran Karaca, şöyle devam etti: “Daha önce böyle bir hastalık yoktu. Son iki yıldır yayılma eğiliminde. Soğanın içini çürütüyor. Mantari bir hastalık olduğu için çürüme, tarladan sonra depoda da devam ediyor. Geçen yıl ucuz olduğu için ekimi düşmüştü. Bunun üzerine bir de bu hastalık gelince rekolte yüzde 70 düştü. Yeni sezon ürünün çıkmasına daha üç ay var. Bu süre zarfında depolardaki ürünün ihtiyacı karşılaması zor, dolayısıyla fiyat artışı devam eder. 10 gün önce 0,80-0,90 lira civarındaydı, şu anda toptan 1,50 ile 1,70 lira arasında veriyoruz. 2 lirayı aşacak gibi görünüyor, çünkü depolardaki ürün de bitmek üzere. Bu sene stokçuda da mal yok, dolayısıyla fiyat artışında spekülasyon yok.” dedi.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.