Amasya İtimat

SIRADIŞI HİZMET

          Yerel seçimlerde  kazanmanın ilk avantajı mikro milliyetçilik anlayışının, yani arkanda bir hısım, akraba, etnik  topluluğun olmasının   hakim olduğu bir anlayışın yanlış olduğunu kaleme alan arkadaşıma, bu konuda katılmakla beraber iktidar partisinin sıradışı hizmetlerinden faydalanması için iktidar partisi adayını destekleme tavsiyesine katılmak mümkün görünmemekte… Her ne kadar uygulama  bu şekilde yapılmakta ise de ülkenin selameti için doğru bir uygulama değildir.


       Mikro milliyetçilik anlayışı maalesef yerelde Türkiye’nin her yerinde uygulanan bir seçim stratejidir. Aday belirlenmesindeki en önemli faktörlerden biridir. Hatta  Ehliyet ve liyakatın önünde gelir. Metropollerde de bu böyledir. İllerde de ilçelerde de…. Seçimi kazanmak için her yol mübahtır anlayışı hakimdir. İlçemizin en önemli özelliklerinden biri mezhep  farklılığı olmaması, sadece yerli ve muhacir kavramı olup b uda tatlı bir güzellik arzetmektedir… Sadece mikro milliyetçilik anlayışı vardır. O da mikro manadadır.


        İktidar partisi  AKP olduğundan bizimde sakinler olarak sıradışı!… hizmetlerden yararlanmamız için mutlaka iktidar partisinin adayını seçmemiz gerekir anlayışı ise yavandır.. Kırılması gereken bir anlayıştır. O zaman ne  gerek var seçime? Ne gerek var demokrasiye? İktidarda kim var ise o adayını tespit etsin olsun bitsin… Atama başkan olsun, devlet memuru atar gibi… Hiç böyle şey olur mu?.. Seçilmek ayrı, atanmak ayrı.


        Sıradışı hizmet, ne demek?..  İktidar sıradışı hizmet ediyorsa ayrımcılık yapıyor demektir, ayrımcılıkta suçtur. Yapmıyor mu?..  Yapıyor, yapılmadı mı?.. Yapıldı.  Dünde yapılıyordu bugünde yapılıyor… Yenilenmesi gereken bir anlayış olmalı maalesef her fırsatta çağdaş ülke olmaya adayız dememize rağmen  değişen bir şey yok…. Bizdeki siyaset anlayışı, hizmet anlayışı  oya nasıl tahvil ederiz üzerine kurulmuş demek ki.. Taşova’nın şu anda durumu ortadadır. Taşova gittikçe küçülmekte, esnaf sos vermektedir.


         Taşova’ya yakışan ise ayrımcılık yapan partiyi, ilçede belediye başkanlığı benim değil mantığı ile hizmet yapmayı, angarya görüyorsa veya özellikle yapmama gayretinde ise yapılması geren ve Taşovalı’ya yakışan mükafatlandırmak değil bilakis oy dahi vermeyip cezalandırmaktır.


        Bu hiçbir iktidar partisine yakışmayacak anlayışı esefle kınıyor, sıra dışı hizmetleri değil sadece olması gereken hizmetleri bekliyoruz, Taşovalı olarak.


       Kaldı ki Taşova’da istatistikler birinci partilerin yerel seçimlerde sonuç  alamadığını gösteriyor.    Kaldı ki Taşova her geçen gün küçülüyor,  bunun çözümü siyasal anlamda değil,  genel anlamda olmalı. Masaya yatırıp sadece lafta kalan platformlarda değil, icraatta tüm sivil örgütlerin ortak katılımı ile içinde, hasetlik, fesatlık, partizanlık, yandaşlık olmadan her şey Taşova için  diyebilecek ve ertesi gün kazmayı vuracak yürekli babayiğitlere ihtiyaç vardır. Partisi şu olsun bu olsun fark etmez


          İlçemizde  yüksek rakamda işçi çalıştıran, istihdam sağlayan özel müteşebbis bir elin parmakları kadardır. Özgür Market ,Torunlar Kuyumculuk, Altun Petrol… Taşova’ya lazım olan istihdamdır. Taşova’ya gerekli olan nüfus artışıdır.


        Bunun yolu da tarım ve tarıma dayalı sanayiden ve hâlâ bakir olan  yer altı kaynaklarımızdan, bunların işlenmesi ve değerlendirilmesinden, özel müteşebbislerin yeni yatırımlarından  geçer. Nüfus artarsa ihtiyaç hasıl olur ihtiyacın olduğu yere müessese açılır müessese açılan yerde istihdam olur  zincirleme eğitim kültür beraberinde gelir.


         Taşova partizanlık yapmadan hizmetle,önü tıkanılarak değil açılarak el ele, siyasi irade ve belediye el ele vererek  büyür. Belediye başkanlığı sende olmasa  dahi sen bir şeyler yaparsın, seçmenin gönlünü alırsın ,oyuna talip olma hakkın olur. .. Haklı olarak, hak ederek…


       Ssözün özü;


      İktidar isen, yap hizmetini, al oyunu ,


     Önce oyu alıp, sonra yaparız demeyi değil…

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.