ŞEYH MEHMED ABDAL TÜRBESİ İLGİ BEKLİYOR

Şeyhli köyümüzün adı Şeyh Mehmed Abdal’dan gelir. Şeyh Mehmet Abdal,  Büyük mutasavvıf Mevlana hazretlerinin mürididir.

Özellikle Mayıs ayında Hıdrellez günü ziyaretçi akınına uğrayan türbeyi ziyarete gelenler iki rekat namaz kılarak adak adayıp dileklerini arz ederler. 2000 yıllarına kadar devam eden Hıdırellez geleneği, ne yazık ki artık kutlanmıyor.

Şeyhli köyümüzün manevi mimarı Şeyh Mehmed Abdal’ın türbesi . 6 Mayıs Hıdırellez günü kutlanmadığı için neredeyse viraneye dönmüş. Tavan tahtası sökülmüş. Toz toprak içerisinde .

Şeyhli köyü ‘nün aslında belki de ülkemizin hiçbir yerinde bulunmayan iki farkındalığı daha var .Yaklaşık kırk dönümlük alana tekabül eden kadınlara mahsus kabristanlığı var . Bu mezarlığa yıllardan beri erkek defnedilmiyor . Erkeklere ait kabristanlık ise daha küçük ve kadınlar kabristanlığının hemen yanındaki Şeyh Mehmed Abdal türbesine bitişik .

Şeyhli köyü ‘nün bir diğer özelliği ise kökleri meydanda yaklaşık dört yüz yıllık ceviz ağacı .İşin ilginç tarafı bu ceviz ağacı hala meyve veriyor.

Biz Taşova Havadis Gazetesi olarak Horasan velisi Şeyh Mehmed Abdal türbesinin bir an önce tadilatının Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yapılmasını bekliyoruz.

Yorum Ekle