Amasya İtimat

ŞEYH HAMDULLAH’IN YOLUNDAKİ HATTATIMIZ ANKARA’DA…

Kuvvetli bir rivayete göre ilçemize bağlı Çaydibi beldemiz (eski adıyla Haddadi)li olduğu iddia edilen Hüsni-Hat, Büyük Hattat Reisul Hattadin diye anılan Şeyh Hamdullah ilimiz Amasya’nın adını dünyaya duyuran bir değerimiz.

Amasya, Şeyh Hamdullah’ın sayesinde Kur’anı Kerimi güzel yazma sanatı ve sanatkarları yetiştirmiş önemli bir şehirdir. 2020 yılında Şeyhin 500. ölüm yıl dönümü idrak edilmişti. Bu silsileye yeni hattatlar eklenerek devam etmesini diliyoruz.

İlçemiz Ardıçönü köyünden olup, İstanbul’da ikamet eden Kemalettin Aktaş 6 yıl devam ettiği Hat dersleri sonunda İcazet almaya hak kazanmış, 29 Ekim 2020 Perşembe günü Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezinde saat 18.00’de başlayan İcazet töreninde;  Aktaş, Hüsn-i hat dalında icazetini hocası Hattat Ahmet Kutluhan’dan almıştı.

Hatt-ı Müstakim Ahmet Kutluhan ve talebelerinin eserlerinin sergileneceği Hüsn-i Hat Sergisi, 3 Haziran 2023 Cumartesi günü Çukurambar Kültür&Sanat Merkezi, Hasan Celal Güzel caddesiSafa Camii altı No: 2 adresinde başlayıp, 9 Haziran Cuma gününe kadar edecek.

Sergide Hattat Kemalettin Aktaş’ın da eserleri sergilenecek olup, Aktaş; ”Ankara’da Sergimiz olacak. Orada tanıdık ve hat sanatıyla ilgilenen varsa bekliyoruz” dedi.

Hemşehrimiz Hattat Kemalettin Aktaş’ın eserleri

Yorum Ekle