ŞEHİTLER..

Şehitlerimiz… Hemen hemen hiç birini tanımadığımız sadece bazı olaylar vesilesi ile bilebildiğimiz-bilemediğimiz binlercesine her zaman şükran duyduğumuz ve her zaman minnetle andığımız kişilerdir.

Şehitlik hem dini hem de milli inancımıza göre ulaşılacak en yüksek mertebedir. Kur’an’a göre şehitler ölü sayılmaz.
Toprak, onun için canını verenler sayesinde vatan olmuştur.Şehitlerin sayesinde vatan korunmuş ve ulusa güvenli yuva olmuştur.
PKK terörünün ülkeyi bölme amacına karşı verilen mücadelede de şehitler verilmiş ve halen verilmektedir. “Şehitler ölmez, vatan bölünmez!” sloganı Türk halkının kararlılığını ve inancını gösteren anlamlı bir ifadedir.
Milyonlarca insan,sınır boylarında canı pahasına görev yapan askerlerimiz sayesinde rahat ve huzurlu yaşarken acaba hiç düşündünüz mü,askerlerimiz nasıl bir yerde görev yapıyor diye..? Kışın 6-7 metre karın altında, ilkbaharda yıldırımlar düşerek ve yazında bir çok zehirli yılan ve akreplerin arasında görev
yaptıklarını hiç düşündünüz mü? Bırakın teröristle çarpışmalarını, Havan yemelerini, roketlerini boş verin..Teröristler vız gelir vız geçer.Hatta doğa şartlarının zorluğunda bile insan üstü gayretlerini hiç sormayın.
Bir yıldır Güneydoğu Anadolu bölgesinde çalışıyorum.Özellikle Hakkari-Çukurca bölgesinde birçok askeri yerleri gezdim,beraber güzel günlerimizde oldu acı günlerimizde. Gazi olan kardeşlerimi de gördüm maalesef ŞEHİT kardeşlerimiz de. Gazilerimiz iki gün sonra unutuluyor .Şehitlerimiz de öyle zaten. Hemen unutuluyor.Hakkari’de bir tören sonra memleketine uğurlanıyor. Helikopter gider gitmez zaten unutuluyor. Memleketinde de bir tören ”kanı yerde kalmayacak” naraları sonra geride kalanı da unutuluyor. Bizler nasıl bir toplum olduk inanın anlamıyorum herşey normalmiş gibi, günlük olağan hale geliyor .
Her yıl döneminde Çanakkale savaşlarını, Kurtluş Savaşını anıyoruz ama hepsi samimiyetten uzak şekilde.Zaten güney doğu Şehitlerini ve Gazilerine gelince hiç birşey yok.
Unutmayın ŞEHİTLER VURULUNCA DEĞİL UNUTULUNCA ÖLÜRLER.

HACI ÖZASLAN

Yorum Ekle