Amasya İtimat

ŞARKILAR DA, TÜRKÜLER DE SENİ SÖYLÜYOR…

0
1281
Ahmet Şimşek
Salih Korkmaz hem ilçemizin hem de Amasya’nın yetiştirdiği başlı başına bir kültür  abidesidir.
Yazdığı şiirler güfteler, beste olmuş, meşhur şarkıcıların dillerinde ezgi olmuş gönüllere taht kurmuştur. Meşhur sanatçıların eserlerindeki güftelere bakın Salih ağabeyin imzası vardır. İnternetteki izlediğimiz, youtubedeki izlediğimiz sanatçıların türkü, şarkı, arabesk parçaların söz yazarı, Salih Korkmaz yaşayan bir efsaneydi. Hiç birimiz farkına varamadık. Vefatının ardından  ülkemizin bir şarkı türkü fabrikasını kaybettiğini anladık.
1941  Taşova Arpaderesi köyü doğumlu şairimiz Bilecik Milli Eğitim Müdürlüğünden emekliye ayrılmıştır. 1987 yılında Türkiye birincisi Kadere Bak şarkı sözü Salih Korkmaz’a Hürriyet’ten Altın Kelebek, Milliyet’ten ikincilik ödülü kazandırdı. Türkiye genelinde 600’ün üzerinde eseri bulunmaktadır.
Zeki Müren’den, Ferdi Tayfur’a, Gönül Yazar’a, Muazzez Abacı’ya, Cengiz Kurdoğlu’ndan Muazzez Ersoy’a ve Baha’ya kadar onlarca sanatçının seslendirdiği şarkıları ile ebediyen yaşayacak olan bir değerimizdir Korkmaz.
Şiirlerinden 160’a yakın güfte yaptı. Korkmaz’ın 42 eseri radyo ve televizyonlarda icra edildi ve çeşitli ödüller aldı. 3 Mayıs 2008 tarihinde kalp hastalığı nedeniyle tedavi gördüğü Bursa İhtisas Hastanesi’nde  vefat etti.
28 Haziran 2022 günü vefat eden Cüneyt Arkın ile birlikte bir fotoğrafını paylaşıyor, bu vesile ile tüm geçmişlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyoruz.
05amasyam-05 Kültür, Haber, Magazin 2022

Yorum Ekle