Sarımsaklı Şampuan Saçı Gürleştirir mi?

Doğal antibiyotik olarak bilinen bir sebze var, sarımsak! Sarımsağın saymakla bitmeyen birçok faydası vardır ve bunların arasında saçta kepeği gidermesi, saç yıpranmasını ve kırılmasını önlemesi, saç dökülmesini önlemesi gibi faydaları da vardır.

Eski zamanlardan beri tedavilerde tercih edilen antibiyotik ve antiviral özellikleriyle bilinen mucize sebzenin tarihi en az insanlık tarihi kadar eskidir. Mısırlılar ise sarımsağı çok ciddi hastalıkların tedavisinde kullanmışlardır ve ayrıca bu bitkiyi Tanrılara ait kutsal bir bitki olarak benimsemişlerdir.

Sarımsağın Saça Faydaları

Saçlara olan faydalarına daha detaylı olarak bakalım. Saç dökülmesine, saç kepeğine karşı iyi gelen sarımsaklı şampuanlar, günümüzde oldukça yaygındır. Ancak bunlardan önce sarımsak şampuanlarının ham maddesi olan sarımsağın saça faydalarından bahsetmek gerek. Saç dökülmesini, eğer genetik değilse, gözle görülür seviyede azaltır ve saçta artış sağlar. Ayrıca saçları kalınlaştırıp daha hacimli görünmesini sağlarken, saça da parlaklık verir. Direkt saç derisine etki ettiği için saç derisini güçlendiriyor. Bu sebeple kepeğe karşı etkili sonuçlar veriyor.

Tüm bunların yanında sarımsak faydalı olsa da kokusundan ötürü birçok kişiyi rahatsız eder. Sarımsaklı şampuanlar ise kokusuz üretildiği için kullanıcıyı rahatsız etmeyecek bir niteliktedir. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir nokta, piyasada sarımsaklı şampuan diye içerisinde sarımsak esansı bulunan ama sarımsaksız olan şampuanların olması. Aldığınız şampuanda doğal sarımsak olmasına özen gösterin.

Sarımsak şampuanları bitkisel ürünlerdir. Birçok vitamin ve yağa sahiptir. Bu sebeple saça ekstra da bakım sağlar. Sarımsaklı şampuanların saça herhangi bir zararı veya yan etkisi yoktur. Saç şekillendiricilerin ısılarına maruz kalan ve boya gibi kimyasal işlemlerden zarar gören saçlarda ise ciddi oranda onarım sağlar. Tam anlamıyla etki almak için sarımsaklı şampuanı 1 ay boyunca düzenli kullanmanız gerek.

Yorum Ekle