Amasya İtimat

SANAYİ KÖPRÜSÜ RESMİ TÖRENLE AÇILDI

Karayolları Samsun  7. Bölge Müdürlüğünce yaptırılan Sanayi köprüsü inşaatı 2021 Eylül ayında başlamıştı. 18 Mayıs 2022 günü bitirilen köprü inşaatının resmi olarak açılışı 26 Mayıs 2022 Perşembe günü Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Taşova Kaymakamı Ahmet Gökcecik, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Amasya Ak Parti milletvekili Hasan Çilez, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Süleyman Elmacı, Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk, Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok, il ve ilçemizden daire amirleri, STK yöneticileri ve vatandaşların  gerçekleştirildi.
26 Mayıs 2022 Perşembe günü saat 10.00’da başlayan törende sırasıyla; Belediye Başkanı Bayram Öztürk, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Milletvekili Hasan Çilez, Amasya Valisi Mustafa Masatlı ve Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu birer konuşma yaptılar.
Bakan Karaismailoğlu: ”Değerli Arkadaşlar, Kıymetli Amasyalılar, Saygıdeğer Taşovalı kardeşlerim,
Amasya’ya ziyaretimizin üzerinden bir ay bile geçmeden sizlerle tekrar buluşabildiğim için duyduğum memnuniyeti ifade ediyor, sizleri saygıyla selamlıyorum.  Bugün açılışını yaptığımız Taşova Sanayi Mahallesi Köprüsü’nün önce Taşovalılar’a, sonra da Amasya’mıza hayırlı olmasını diliyorum.  Bakanlık olarak, hükûmetlerimiz döneminde, ülkemizin, altyapı eksikliklerini büyük oranda tamamladık. Dur durak bilmeden son 20 yılda; Adalet ve Kalkınma Partisi’nin isminde olduğu gibi ülkemize adalet ve kalkınma getirdik.
Neler yaptığımızı kısaca özetlemek istiyorum. Ülkemizin bölünmüş karayolu uzunluğunu 4,5 kat artırarak 28 bin 650 kilometreye çıkardık. Otoyol uzunluğumuzu da iki katına çıkararak, 3 bin 633 kilometreye ulaştırdık. Ülkemizin yalçın kayalarını, derin vadilerini tünel ve viyadüklerle aştık. Tünellerimizin uzunluğunu 13 kat artırdık. Havayollarını ‘halkın yolu’ yaptık. Sadece son 1 ay içinde hem Tokat hem de Rize-Artvin Havalimanlarını milletimizin hizmetine sunduk. Yerli ve millî haberleşme uydumuz Türksat6A’yı Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 100. yıl dönümünde uzaya göndermek adına yoğun bir çaba içindeyi Genişbant abone sayımızı, 20 binden, 88,2 milyona ulaştırdık. Mobil abone sayımız da 28 milyondan, 86,3 milyona yükseldi. Ülkemizin ulaşım ve haberleşme yatırımları için son yirmi yılda, 1 trilyon 600 milyar liranın üzerinde harcama yaptık. Ülke genelindeki bu yatırım seferberliğinden şirin Amasya’mız ve Taşova’mız da nasibini alıyor. Bugüne kadar Amasya’nın ulaşım ve iletişim yatırımları için 9 milyar 346 milyon liradan fazla yatırım yaptık. Son yirmi yılda, Amasya’nın bölünmüş yol uzunluğunu, 9 kattan fazla artırarak, 272 kilometreye ulaştırdık. 2003-2022 yılları arasında Amasya’da; 1’i tek tüp ve 5’i de çift tüp olmak üzere, toplamda 7 bin 666 metrelik tam 6 tünel yaptık. Amasya’da inşa ettiğimiz köprü sayısı tam 94… Ve bu 96 köprünün toplam uzunluğu 7,5 km’dir. Hatırlayacağınız üzere, Amasya Çevre yolunu, hizmete açmıştık. Merzifon Meray Kavşağı’nı geçen ay milletimizin hizmetine sunduk. Amasya’mızda yapımı devam eden 9 ayrı karayolu projesinin toplam proje bedeli 4 milyar 624 milyon liraya ulaştığını vurgulamak istiyorum. Merzifon Havalimanının genişletme projesine 2021 yılında başladık, proje kapsamında, mevcut terminali büyütüyoruz. Daha önce hızlı internet kullanıcısı olmayan Amasya’da bugün 363 binin üzerinde abone hızlı internet sunuyoruz. Ladik-Taşova yolunda 24,2 kilometre bitümlü sıcak kaplamalı tek yol ile birlikte 220 metre uzunluğundaki 2 köprüyü tamamladık.
395 metre uzunluğundaki 3 köprünün de yer aldığı projeyi 2023’te tamamlayarak sizlerin hizmetine sunacağız. Taşova’da Merzifon-Havza Ayrımı-Suluova-Amasya-Taşova yol ikmal işine de devam ediyoruz. Güzel Amasya’mızla, güzel işlerin açılışlarında buluşmak, şehrimizin iletişimini, ulaşımını, ticaretini, sosyal yaşamını altyapı yatırımlarımızla canlandırmak, sizler gibi bizleri de mutlu ediyor, heyecanlandırıyor.Bizleri buluşturan Taşova Sanayi Mahallesi Köprüsü’nün açılışı da bunlardan biri… Bu topraklara canlılık katan Yeşilırmak’ın iki yakası arasındaki ulaşımı sağlayan eski köprümüz ömrünü tamamlamıştı. Eski köprünün yerine, yeni köprümüzün ihalesini geçen sene yaptık ve çalışmalara hemen başladık. 100 metre uzunluğunda ve 3 açıklı köprümüz, bitümlü sıcak asfaltlı olarak inşa edildi. Yeni Sanayi Mahallesi Köprüsü ile, bölgedeki ulaşım talebi karşılandı. Köprümüz, araç ve yaya trafik yoğunluğunu rahatlatarak,güvenli ve konforlu seyahat imkânı sağlıyor. Proje ile, ilçe merkezinin sanayi, pazar gibi ticaret alanları ile okul, adliye, hastane gibi hizmet alanlarının bulunduğu bölgeler arasında ulaşım standardını yükseltecek Projemiz, Taşova’nın, Taşovalıların yaşam kalitesini yükseltecek hizmetlerimizden biri olacak. Taşova’nın iki yakasını bir araya getiren köprümüzün yapımında, görev alan; Yüklenicisinden mühendisine, işçisinden tedarikçisine tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Taşova Sanayi Mahallesi Köprümüz hayırlı uğurlu olsun. Sağ olun, var olun; Sağlıcakla kalın.” şeklinde konuştu.

Bakan Karaismailoğlu  Sitemiz Editörü Ahmet Günaydın’ın ”Ayvacık yolu ne zaman yapılacak” sorusuna ”Halen Çarşamba-Ayvacık karayolu inşaatı sürüyor bittiğinde başlanacak” dedi.

Tören sonrası Belediye Başkanlığını ziyaret eden Bakan Karaismailoğlu, pazar  yeri ziyaretinin ardından ilçemizden ayrıldı.

Yorum Ekle