ŞAİR CAHİT SITKI TARANCININ KABRİ ONARILDI
ŞAİR CAHİT SITKI’NIN KABRİNİN ONARIMI YAPILDI
Cumhuriyet dönemimizin sevilen şairlerinden Cahit Sıtkı Tarancı (1910-1956)’nın Ankara Cebeci asri mezarlığındaki kabrinin bakımı ve onarımı için yapılan girişimler sonuç verdi. Şair kimliği ile tanıdığımız Taşova İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Rıza ATASOY’un girişimi ve Amasya Milletvekilimiz Dr. Avni ERDEMİR konuyla yakından ilgilenmesi ve takip etmesi sonucunda üstadın kabrinin bakım ve onarımı yapıldı.

Konuyla ilgili duygu ve düşüncelerini aldığımız Taşova İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Şair Ali Rıza ATASOY özetle “Bugün Ankara Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Şube Müdürü Kamuran Döğer hocamdan onarımın tamamlandığına dair aşağıdaki yazıyı aldım. Yazıya ilaveten kabrin yeni düzenlenmiş şekliyle birkaç cepheden fotoğrafını da göndermiş değerli hocam. Güzel olmuş; bir şair olarak merhum şairimize bir nebze de olsa ahde vefa görevimizi yapmış sayılırsak ne mutlu bize. Üstadın kabrinin yeniden düzenlenmesi hususunda hemen duyarlılık gösterip yakından ilgilenen ve ilgili yerlere girişimde bulunan değerli edebiyat akademisyeni Amasya Milletvekilimiz Dr. Avni Erdemir hocama ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Şube Müdürü Kamuran Döğre hocama sanat ve edebiyat dostları adına şükranlarımı sunuyorum. Ve üstadı bir kez daha rahmetle minnetle yadediyorum, ruhu şadolsun” dedi.28/08/2009
Sevgili Ali Rıza ATASOY,

Cahit Sıtkı Tarancı’nın Cebeci Asrî mezarlığındaki kabri Büyükşehir Belediyemiz Mezarlıklar Şube Müdürlüğü Personelince yıkanmış, temizlenmiş kırık dökük yerleri tamir edilerek üzerine uygun çiçekler dikilmiştir. Merhumun şairimizin kayıtlarımızdaki adresi Diyarbakır olup, kayıtlar oldukça eski olduğundan ailesine (yakınlarına) ulaşılamamıştır. Ancak bundan böyle, Cahit Sıtkı Tarancı’nın bir yakını da Ankara Büyükşehir Belediyesidir. Kabrinin bakımı periyodik olarak yapılacak, Çiçeklerinin solmamasına özen gösterilecektir.

Şüphesiz bu gelişmede sizin katkınız çok büyüktür. Ayrıca Belediyemiz Genel Sekreterliğini arayarak, konuyu gündeme getiren Amasya Milletvekilimiz Sayın Dr. Avni Erdemir’e de duyarlılığı için teşekkür ediyorum.
Selamlar.28/08/2009

Kamuran DÖĞER
ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı
Mezarlıklar Şube Müdürü

Yorum Ekle