Amasya İtimat

SAĞIMIZ, SOLUMUZ, ÖNÜMÜZ, KIRIMIZ HER YER BAMYA!..

İlçemiz için çok önemli bir gelir kapısı olan bamya Taşova’nın kimliğiyle özdeşleşmiş, belediye ve kaymakamlık logolarında  kendine yer bulmuştur. Açık yeşil renkli ve küçük meyveli olan  Taşova Çiçek bamyası ülkemizde, özellikle de Konya’da çok büyük ilgi görmektedir. Çiçek bamyası perakende sektöründe kuru bamya olarak biliniyor.

Üretimi en zor olan ürün olsa da, alın terinin karşılığını alamasa da vatandaşımız bamyadan vazgeçemiyor. Türkmendamı köyünden Murat Akgün köyünde KIR BAMYASI yetiştiriyor. Akgün: ”İlaçsız Kır bamyası yetiştiriyorum. Kalite olarak yüksek,  susuz tarım yaparak ilçem ve kendi ekonomime katkı sağlıyorum.”

Taşova yöremizde yetiştirilen, özenle ipi dizilip kurutulan bamyanın, besin değeri ve mineral oranı çok yüksektir. Lezzet açısından daha güzel olan Taşova bamyasının sağlığa da çok faydası vardır. Bamya, mide bağırsakların düzenli olarak çalışmasını sağlar. Sindirim sistemine yardımcı olur. Lif oranı yüksek bir besin olan bamya aynı zamanda idrar söktürücüdür ve kabızlığı giderir. Halsizliğe iyi gelir. Bamyanın çiçeği de çok faydalıdır.

Yorum Ekle