Amasya İtimat

REKTÖR TURABİ İLE BASIN MENSUPLARI ARASINDA SICAK DİYALOG…

2006 yılında kurulan Amasya Üniversitesinin Prof. Zafer Eren, Prof. Metin Orbay, Prof. Süleyman Elmacı’dan sonra dördüncü Rektörü Prof Dr. Ahmet Hakkı Turabi 3 Ağustos 2023 günü göreve başlamıştı.

Amasya Keyif Cafe & Restaurantta 5 Eylül 2023 Salı günü saat 09.30’da ilimiz genelindeki Basın mensupları ile bir araya gelen Rektör Turabi, gazetecilerle son derece sıcak bir ortam oluşturdu. Belirli periyotlarla eğitimdeki seviyeyi artıracağını vurgulayan Rektör Turabi: “Hilye, son Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v.) görünüşünü anlatan manzum ya da mensur yapıtlara deniliyor. Dünyanın en büyük hilyesi Amasya Sultan Bayezid Camiinde sergilenecek.

Üniversitemizin girişimleriyle Bursa’dan Amasya’ya getirilecek Hilye toplam 7 parçadan oluşuyor. 3 metreye 6 metre olan Hilye’yi Hattat Mahmut Şahin yaptı. Şu ana kadar Bursa’da bir yazma eser müzesinde sergileniyordu. Bundan sonra Amasya’mızda sergilenecek.” dedi.

Hilyenin önümüzdeki haftadan itibaren Amasya’da sergilenmeye başlanması planlanıyor.

Rektör Turabi’nin tanışma toplantısına gazetemiz adına Ahmet Günaydın, Taşovahaber net Editörü Cesarettin Tuzla ve Anadolu Ajansı Muhabiri Tevfik Öztürk katıldılar.

Yorum Ekle