Amasya İtimat

OSMANLI DEVLETİNİN KURULUŞUNUN 716. YILI KUTLANDI

Taşova’da Osmanlı Devletinin Kuruluşunun 716.Yılı Kutlandı

İlçemizde Gençlik platformu tarafından düzenlenen bir programla Osmanlı Devleti’nin kuruluşunun 716. yılı kutlandı.

27 Ocak 2015 Salı günü saat 19.00’da Belediye Düğün salonunda düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başladı.

Gençlik platformu adına Ufuk Aktaş yaptığı açılış konuşmasında “Bugün kutlamış olduğumuz bu program Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıldönümü vesilesiyle, tarih sahnesine çıkan yüzyıllar süren bu davaya sadakatimizin bir gereğidir. Bizler ceddimizin izinden gitmeye onların değerlerine sahip çıkmaya bizden sonraki nesillere aktarmaya ve yaşatmaya yürekten gönül vermiş kişileriz, Biliyoruz ki , gençler olarak bizlerin üzerinde çok büyük sorumluluklar var. Biz gençler olarak, “İnsanların hayırlısı, insanlara faydalı olandır” düsturuyla bu kutlu dava için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Kıymetli kardeşlerim, değerli büyüklerim, bizim ve sizlerin adına diyorum ki; biz kendimize, çevremize, ceddimize ve Rabbimize karşı sorumluyuz. Yeryüzü bize mescit kılındı, dolayısıyla yeryüzü bize emanettir onu korumak dinimizin bir gereğidir. Bizim mücadelemiz iyinin, doğrunun, güzelin, adaletin ve nihayetinde Hakk’ın hakim olması içindir.

Ortadoğu’ya adaleti ve huzuru sadece bizim ceddimiz Allah’ın yüce dini islamın hoşgörüsünü devlet felsefesi olarak benimseyerek sağlamıştır. Osmanlıdan bahsetmeden tarihini yazabilecek bir millet yoktur. Türk milleti tarihte öldü denilen yerde dirilen, bitti zannedildiği anda tarihi yeniden yazmaya başlayan şerefli bir millettir” dedi.

Kur’an-ı Kerim okunmasından sonra araştırmacı Osman Tunçel’in, Osmanlı devletinin kuruluşunu anlattığı konferans ile program sona erdi.

Programa; Kaymakam Emin Kaymak, Belediye Başkanı Bayram Öztürk, AK Parti İlçe Başkanı Tekin Sobacı, İlçe Emniyet Müdürü İlhan Sönmez ve vatandaşlar katıldı.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.