ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ RESMEN FAALİYETE BAŞLADI…

İlçemizin uzun yıllardır mücadele ettiği  en tabii hakkımız olan Orman İşletme Müdürlüğü hakkımız, 10 Kasım 2019 tarih ve 1732 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı, Resmi Gazetenin 11 Kasım 2019 tarih ve 30945. sayılı nüshasında yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Amasya’nın Orman Bölge Müdürlüğü olmasında en büyük payı olan ilçemizde orman sınırı 1. 020.000 dekar olup, bu alanın % 65’i  ormanlık alana tekabül ediyor. Taşova, Destek, Boraboy ve 2013 yılında açılan Akınoğlu Orman İşletme şefliği sınırları içerisinde 663.000 dekar ormanlık alanımız bulunuyor olup, yıllık odun ham madde üretimi 65.000 M3 olan Taşova’mız yaklaşık olarak yıllık devlete 10 milyon lira gelir sağlıyor. Yine 63 köyümüzün yıllık yakacak odun ihtiyacı karşılanırken, onlarca kişinin kesimci olarak çalıştığı işçilere eğitim verilmekte olup, kesimcilere yıllık yaklaşık 3.500.000 TL ödeme yapılıyor.

1 Ocak 2020’den itibaren Amasya Orman İşletme Müdürü Uğur Tamer Çelik Kurucu Müdür olarak Taşova Orman İşletme Müdürü olarak görevlendirilirken, Müdür Yardımcısı olarak Burhanettin Küçük görevlendirildi.

Taşova merkez, Destek, Boraboy ve Akınoğlu Orman İşletme şefliklerinin yanı sıra Kumluca ve Alçakbel-Karaağaç Orman İşletme şeflikleri eklenerek şeflik sayımız altıya yükseldi. 1 Ocak 2020’den itibaren müdür, müdür muavinleri, mutemet, memur, orman muhafaza memuru, hizmetli gibi bir çok personel hizmete başlayacak olup, orman envali ihaleleri artık ilçemizde yapılacak.

Her iki binada da tadilatlar sürüyor. Müdürlük hizmet binası Okullar caddesindeki ana binada hizmet verirken, şeflikler arka bölümdeki binada faaliyet gösterecek.

 

Yorum Ekle