Amasya İtimat

ONLAR MI PROFESYONEL, BİZDE Mİ ZAAFİYET VAR?

Taşova: ülkemizde aynı düzeydeki yerleşim  birimleri ile kıyaslandığında tahmin ediyorum ki, güven olarak en önde yer alır..Emniyet cerahim kayıtlarında toplumsal olayların hiç, kavga gürültünün yok denecek kadar az olan,yaşanabilir bir ilçe TAŞOVA     

Bir çok özelliğinden dolayı Taşova’da  görev yapan kamu personelleri ilk atandıklarında ön yargılı olarak geldikleri ilçemize ,edindikleri ve yaşadıkları olumlu izlenimlerle, sanki yıllardır Taşova’da yaşıyormuş gibi gerçek Taşovalı olurlar. Fahri Taşovalı unvanı alırlar. Tabii bu güzellik bizim  insanlarımızın sıcakkanlı ve misafirperver olmasından kaynaklanmaktadır. Hiç bir kimse yabancıya saygısında , sevgisinde hata yapmak istemez Herhangi bir eksiklik yapmasından hicap duymamak için azami gayretini sarf eder. Bu güzel ahlâk ve kültürümüze, doğal güzellikleri de eklersek küçük ilçemizde emekli olduklarında  emekliliğinin tadını burada yaşamak için yer yurt edinirler.İlçemizi devamlı övmemizdeki  haklılığımız da bu gerekçelerle ortaya çıkmaktadır.  Her birinin başımızın üstünde yeri vardır.

 

Bu kadar güzelliğe rağmen eksikliklerimiz bazen aşırı derecede canımızı sıkmaktadır. Özellikle son yıllarda nükseden bir kaç hırsızlık olayı..Bu işi yapan kişi veya kişiler hakkında emniyet güçlerimizin özveri ile çalışmalar yapıp, gerekli ihtimamı sergilediklerine şüphemiz yoktur.

 

Bir zamanlar esnafın kapısını dahi kapatmasa rahatsız olmayacağı, hırsızlık olaylarının yok denecek kadar az olduğu ilçemizde  bu işler son yıllarda artış göstermiştir. Herkes endişeli bir şekilde suçluların bir an evvel yakalanmasını beklemektedir.  Suçun oluş şekli ile her kesim kendine göre yorum yapmakta, varsayımlarla  fikir yürütmektedir.

 

Oysa çözümü gayet basit olacak bir iki işlem bu işin üstesinden gelecektir. Yıllar önce mahalle bekçilerimiz vardı, bizler evlerimizde mışıl mışıl uyurken onlar uyumaz mahallelerimizi beklerlerdi. Çarşı görevlileri her esnafın kapısını kontrol eder, açık unutan esnaflarımızı evinden çağırılardı. Yeni yapılanma ile bekçilik müessesesi kapanarak , mahalle bekçileri ile olan diyaloglar,  30 yaş üzeri olan herkesin beyinlerinde tatlı birer  anı olarak kaldı.

 

İlçemizi incelediğimizde  Alpaslan yolu,Yenimahalle köprüsü, Ana köprü, Sanayi köprüsü, Uluköy yolu, olmak üzere beş karayolu ile çıkış noktası vardır.buralara kurulacak MOBESE kamera sistemine ilaveten ,şehir merkezi kilit noktalara,mahalle ana girişlerine konulacak birkaç kamera en azından suçluların  alanını daraltılır ve caydırıcı olur, suçlular bir an evvel teknik takip neticesi yakalanır kanaatindeyim

 

Emniyet güçlerimizin ve yetkililerin  bu konuda mutlaka teknik takip ve araştırmaları vardır sonuçlanacaktır. Bunda endişem de  yoktur. Ama endişemiz  aynı kişiler tarafından ve içeriden edinilen bilgiler ile  suçu işlemeleri,  yerini daha önceden tespit etmeleri ,özellikle Taşova’da saygın ve maddi durumu iyi olabilecek düzeydeki kişileri hedef seçmelerinin ağırlıklı bir ortak görüş olması ile birlikte, soru işaretlerini de beraberinde getirmektedir.

 

Bu konuda ilk adımı atacak  ilçe Kaymakamlığı, Belediye ve sivil toplum örgütleridir.  Vatandaşlarımızın da üzerine düşen her konuda yardımcı olacaklarına inancım sonsuzdur.

 

Hiçbir kimse, güvenli olan bu güzel ilçemize kara lekenin sürülmesinden memnun değildir, aşırı rahatsızlık duymaktadır.

 

Köprü üzerine asacağımız bir pankart

 

‘İLÇEMİZ GÜVENLİK KAMERASI İLE KORUNMAKTADIR’ İbaresi ayrı bir güzellik ve güven   katacaktır.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.