OKUMA İSTEĞİ HİÇ BİR ENGEL TANIMIYOR.

İlçemize bağlı Durucasu Köyü halkından  yürüme ve görme engelli olduğundan okula gidemeyen   Hakan Yüksel  ilçe kaymakamlığının desteği ile  haftada iki gün evinden alınarak Halk kütüphanesinde  yine görme engelli Dursun Uzun tarafından  okuma öğreniyor.

 

Doğuştan görme engelli , daha sonra da yürüme olduğu için  ailesi tarafından okula gönderilemediğini dile getiren Hakan Yüksel ,okuma yazma bilmemenin eksikliğiyle sürekli karşılaştığını belirtiyor. HALİT AĞA 009 HALİT AĞA 011Haftada iki gün Halk Kütüphanesine kaymakamlığın sağladığı araçla evinden alınıyor.Görme engelli Dursun Uzun tarafından kabartma  yazı harflerini öğrenen  Yüksel; Daha önce CD’ye kayıt edilmiş  kitapları da dinliyor. İlçe Kaymakamlığından büyük destek aldığını dile getiriyor.

Anne Fatma Yüksel ve baba; “Oğlumuz  Hakan Yüksel 44 yaşında da olsa okuma öğrenecek, kendisi çok hevesli , öğretmeni de kendisi gibi görme engelli  birbirlerini daha iyi anlıyorlar. Bizlere yardım eden bu imkanı sağlayan herkesten Allah razı olsun “dedi

Görme Engelli Öğretmen Dursun Uzun; Hakan ağabeyimin biraz yaşı yüksek olduğundan dolayı öğrenmesi biraz zor ama kendisi çok azimli ve istekli olduğu için bu işi yapacağına ,kavrayacağına inanıyorum. Haftada iki gün dersimiz var.Sabah saat 09.00 başlıyor akşam 16.00 bitiyor.Hakan ağabeyime   görme engellilerin alfabesi Braille alfabesini öğretiyoruz. Bu alfabe parmak uçlarının noktalara teması ile öğreniliyor her har bir nokta ile belirlenmiştir. Mesela  A harfinin karşılığı bir noktadır. Bu yöntemle  29 harfi öğretiyoruz. Bu alfabeyi öğrenmek kişinin azmi ve isteği doğrultusunda kısa zamanda öğrenilebiliyor.Daha sonra da  özel hazırlanmış kitapları oyabiliyor.Yine programımız gereği  derslerden sıkılmamamsı için  CD’den masal dinletiyoruz.”dedi.

Oğlunun yanından hiç ayrılmayan cefakar anne  Fatma Yüksel;” Be hamile iken hastalandım  ve filim çekindim. İşte o zaman bunun gözünün ışığı söyünmüş. Doğumdan 3 -4 ay sonra gözlerinin görmediğini öğrendik. Doktorlara götürdüm .İstanbul’da ameliyat ettirdik ama çaresini bulamadık.Okula da gitmedi. Burada Kaymakam beyimiz destek olduk benim arabamla da olsa görüp getiririz. Yeter ki Hakan okusun  dedi.Haftada iki gün  köyden gelip araba ile alıyorlar. Öğretmeni  Dursun Uzun’da görme engelli olduğu için daha iyi anlaşıyorlar. Buraya  geleceği gün sabahın erken saatinde kalkıyor yemeğini yedikten sonra arabayı sabırsızlıkla  bekliyor. Bu imkanı sağlayan , destek veren herkesten Allah razı olsun .” dedi.  

Yorum Ekle