Amasya İtimat

Okulda “Küfürsüz Hava” Sahası

Taşova ilçesindeki Şehit Bekir Özdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri argo veya küfürlü konuşmasını engellemek amacıyla “Küfürsüz Hava Sahası” adıyla proje başlatıldı.

Proje kapsamında öğrencilere broşür dağıtıldı, okulun her katına “Burada küfür edilmesi yasaktır” yazıları bulunan uyarı afişleri asıldı.

Okul Müdürü Kemal Vehbi Onay, gazetecilere yaptığı açıklamada, öğrencilerin kendi aralarında argo konuşmasını engellemek için, “küfürsüz hava sahası” adıyla proje başlatıldığını ve projenin çok olumlu geri dönüşleri olduğunu anlattı. Öğrencilerin kendi aralarındaki iletişimleri sırasında argo kelimelerden uzak durmalarını sağlamayı amaçladıklarını ifade eden Onay, şunları söyledi:

“Öğrencilerimizin kelime dağarcıklarını zenginleştirerek, Türkçemizdeki güzel kelimeleri kullanarak, birbirleriyle sevgi ve saygı çerçevesinde konuşmalarını amaçladık. Başarılı da olduk.Projede küfürlü konuşan öğrenciler için birinci defasında uyarı, ikinci seferinde, güzel konuşma yapma ve edep kurallarına uymakla ilgili konuşma metni hazırlayıp arkadaşlarına okuma,Üçüncü sefer ve sonraki her küfür için okula temizlik bezi ve peçete almalarını istedik.

İlk başladığımızda bu cezaları uyguladık ama kısa bir süre sonra küfür ve argo okuldan atılmış oldu.”

Okulun Meslek Dersleri Öğretmeni Fatma Sobacı da proje sayesinde öğrencilerin hem argo hem de küfürlü konuşmayı bıraktığını belirtti.

Öğrencilerden Esra Karakaya da daha önce özellikle erkek öğrencilerin argo konuştuklarını, projenin hayata geçmesiyle küfürlü veya argo konuşmanın ortadan kalktığını söyledi.

Yorum Ekle