Amasya İtimat

OKÇTP Heyeti Taşova YEG Derneğini Ziyaret Etti

Orta Karadeniz Ekolojik Tarım Çiftçi Platformu (OKTÇP) kurucu başkanı ve genel koordinatörü Kemaleddin Oktay ve beraberindeki heyet, 4 Ocak 2017 günü Taşova Yerel Eylem Grubu Derneğini (YEG) ziyaret etti.

Saat 12.00’da derneğin Belediye Caddesi eski Belediye binasındaki merkezini ziyaret eden Oktay ve Niksar OKÇTP çiftçi örgütlenmesinden sorumlu Erdoğan Karakaş ve OKÇTP Erbaa sorumlusu Mehmet Köse ile birlikte YEG Derneği Başkanı Kadir Aydoğan’a hayırlı olsun dileklerinde bulundu.

OKTÇP kurucu genel koordinatörü Kemaleddin Oktay platformun Kooperatife Dönüsüm sürecinden önce OKETCP çiftçi örgütlemesinden sorumlu Erdoğan Karakaş ve OKETCP Erbaa temsilcisi Mehmet Köse ile birlikte kooperatifin kuruluş aşamaları ile görüş alışverişinde bulundular. Yapılan istişare toplantısı sonucunda Tasova’da sertifikalı organik çiçek bamyası ve Taşova organik pirinci üretimini başlatmak, bölgeyi ekolojik üretimin merkezi yapmak, fuarlarda YEG Derneği ile birlikte Taşova’yı tanıtmak gibi bir çok konuda işbirliği kararı alındı. Oktay’ın Taşova hakkında ki düşünceleri ve projeleri bölge çiftçisi adına olumlu neticeler alınmasını bekliyoruz.

Oktay, 6-16 Ocak 2017 tarihleri arasında Çorum’da açılacak olan Yöresel Ürünler Fuarında OKÇTP’nin Kooperatife Dönüşüm kararını kamuoyuna duyuracaklarını açıkladı.

Allah’ın rızasına uygun tarım amacıyla toplantı üstüne toplantı yapan Oktay her toplantılarının adeta küçük bir miting haline dönüştüğünü, bölgedeki 700 civarında organik tarım çiftçisinin ürettiği ürünler markalaştığını söyledi.

“Çiftçi kendi reklam filmini kendisi çekiyor. Çiftçi adeta bağımsızlığını ilan ediyor.” diyen Kemaleddin Oktay TBMM’den tam destek alarak, Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu ile el sıkışmış. Atlas fuarcılığın tüm fuarlarına katılım hakkı kazanarak üyelerinin ortak imalathanesi Birsel Bayrak Çiftliği’nde  sürdürülebilir üretimi tesis etti.

Organik ürünler sektörüne profesyonel hizmet eden bir çiftçi örgütlenmesi haline geldiklerini söyleyen Oktay kuracağı kooperatifin merkezinin Çorum ili olacağını ifade etti.

10 gün sürecek Çorum Yöresel Ürünler Festivali’nde Orta Karadeniz Ekolojik Tarım Çiftçi Platformu standında Taşova YEG adına Taşova bamya, pirinç gibi çeşitli ürünlerinin sergilenecek.

YEG Derneği Başkanı Aydoğan ise OKÇTP’nin kooperatifleşme sürecinin hayırlı olmasını dileyerek birlikte Çorum’da ilçemiz tanıtımının yapılacağı fuara vatandaşları davet etti.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.