Amasya İtimat

O YİĞİT İNSAN GÖÇELİ BİR YIL OLMUŞ…

Dereli köyünden yetişen ilçemizin ender şahsiyetlerinden biri idi Ferit Tunca Önder..

17 Kasım 2013 günü İstanbul’da vefat edişinin üzerinden tam bir yıl geçti. Ardından Prof. Ümit Özdağ gibi şahsiyetlerin yazı kaleme aldığı pırlanta gibi bir gencimizdi. Özdağ 22 Kasım 2013 tarihli Yeniçağ gazetesindeki köşesinde kaleme aldığı yazısında bakın Ferit için neler yazmış: “Sizinle paylaşmak istediğim değerli bir dostum var. Ferit Tunca Önder. Sevgili dostum  Ferit Tunca Önder Hakk’a yürüdü.Ferit tanıdığım en beyefendi insanlardan birisi idi.Herkese karşı nazik, yumuşak, sevecendi.Ferit ile en heyecanlı konuyu konuşurken bile insan üzerinde sakinleştirici bir etki yapardı. Ancak nezaketi ipeğe sarılmış çelik gibi idi.Ferit’in tarzı rahmetli Dündar Taşer’in ülkücü gençlik için yaptığı tanıma çok uygundu.Ferit’in beyefendiliği ve nezaketi alttan alıcı bir nezaket değildi. Ferit’te nezaket yumuşak güçtü. Ferit arka plandan işlerin yürümesini gösterişsiz bir şekilde sağlayan bir insandı.Telaşsız, sakin ve çevresine de rahatlık, güven veren bir tarzı vardı.Özetle Türk milleti has bir evladını kaybetti. Allah rahmet eylesin.”  42 yaşında veda bu alemde, hepimizi hüzün içinde bıraktı. Edebiyata ve Türki cumhuriyetlere derin bir sevgisi vardı. Kader onun evliliğini, yine Türki cumhuriyetlerden bir hanımefendi kızımızla kesiştirmişti.

Ferit Tunca Önder önce genç yaştaki ablasını kaybetti. 26 Ağustos 2013’de annesinin ölümü ile sarsılan Ferit, 83 gün sonra sevenlerinin göz yaşları arasında ebedi aleme uğurlandı. Babası Ahmet amca ise bu acılara 38 gün dayanıp, 25 Aralık 2013 günü hayatını kaybetti.

11 aydır zaman zaman soruyorum kendime; “Böyle trajidram bir başka olay bu dünyada yaşanmış mıdır? diye.

Bu yazıyı kaleme alırken İclal Aydın’ın hicaz eser “ŞARKILAR SENİ SÖYLER” eşliğinde seslendirdiği “Annenin kaderi kıza”  şiiri aklıma geliyor. Bu kısa yazımı, eşinden ve yıllar sonra bebesinden başka bir yakını okuyamayacak..

“Akşam çalan kapıyı açar

açtığımı gören olmuyor

pişirdiğim yeniyor da

güzel olmuş denmiyor.”

Seni çok özlüyoruz Ferit..

İşte öyle. Kalbimizde bir acı, şarkılar seni söyler…

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.