O, ULUSLARARASI BİR ENTELEKTÜELİMİZDİ…

Ahmet Günaydın

Eğitimci-Yazar M. Asım Gültekin’in vefatının eğitim ve kültür camiamız açısından ne kadar büyük bir kayıp olduğu Yalova’da vefat edip de 23 Temmuz 2020 günü ilçemiz Doğu Mezarlığına defninden sonra anlaşıldı. Bizzat cenazesine katılan ve akabinde kabrini ziyaret eden şöhretli şahsiyetler, gönderilen çelenkler, bakan ve üstdüzey kişilerin yayınladığı taziye mesajları tüm  ilçe halkını şaşkınlığa uğratmıştı. Son derece mütevazi bir kişiliğe sahip olan Gültekin’in dünya çapında bir değerimiz olduğu  ”Tam bana göre” Festivalinde bir kez daha ortaya çıktı.
Eğitimci Arafat Aydın bakın onun için ne güzel şeyler yazmış: ”Taşova’nın Asım Gültekin’in zihninde, ufkunda ayrı bir yeri vardı. Her gelişinde muhakkak mülki-idari amirleri ziyaret edip Taşova’da yapılmasını gerekli gördüğü kültür ve eğitim programlarını telkin ve tavsiye ederdi. Her fırsatta Taşovalı gençlerle bir araya gelip onları okumaya, kitaplara ve kütüphanelere davet ederdi. Ansızın gerçekleşen vefatı sebebiyle Asım Gültekin’in yarım kalan nice hedefi ve projesi bulunmaktaydı. Taşova’ya dair yarım kalan eğitim ve kültür hedefleri de bunlardandı.”

Ankara’da gerçekleştirilen gün boyu etkinliklerin olacağı ”Tam bana göre” Festivali açılışı 16 Kasım 2021  günü  yapıldı.  21 Kasım Pazar günü bitecek Festivalde aynı zamanda ”Cafcaf” isimli karikatür dergisinin kurucularından olan Gültekin’in adına ”Küba’dan Endonezya’ya Asım Gültekin Karikatür Sergisi” açılması Taşovalılar için bir gurur kaynağı oldu.

Müzik dinletileri ve konserlerin yanı sıra, tiyatro, sinema ve e-spor etkinliklerinin de gerçekleştirileceği festival, 21 Kasım Pazar akşamına kadar devam ediyor olup,. Festivalin detaylarına ‘www.tambanagorefestival.com’ adresinden ulaşılabilecek.

Yorum Ekle