MÜLKBÜKÜ’nde DOMATES ÜRETİCİSİNİN NABZINI TUTTUK

Röportaj: Ebru Aksoy

Son yıllarda domatesi ile ön plana çıkan  Mülkbükü köyünde Stajyer muhabirimiz Ebru Aksoy Domates fiyatları üzerine bir söyleşi yaptı.

Alıcı ve üreticiler ile yapılan domates konulu söyleşimizde 2018 yılının domates fiyatları açısından en yüksek ve verimli  olduğu sene oldu.
Çiftçilerimizden aldığımız bilgiye göre; ortak görüş olarak domates satışlarında son 10 yılın en yüksek fiyatı olduğu belirtildi.

Çiftçimizle yaptığımız röportajda;

Ebru Aksoy: Bu sene domates fiyatları sizce nasıl?

Üretici Kerim Aksoy; ” Domates fiyatlarımız kilosu 2.5 lira. Bu fiyat bir domates satıcısı için yüksek, bu sene yüzümüz güldü ama domateslerimizde hastalık başladı, eğer hastalığı durduramazsak Ağustos’a domates kalmayacak.”

Ebru Aksoy: Sizce domates fiyatları neden yüksek olabilir?
Kerim Aksoy: “İklim değişiklikleri ve hava şartları nedeniyle domateste verim yok, hastalık başladı bu yüzden domates fiyatları yüksek. Köylünün üretmiş olduğu sebze ve meyvelerin hak ettikleri parayı kazanamıyor. Gelen halciler ve aracılar köylüden ucuz alıyor kendi karlarını düşündüklerinden dolayı köylüden ucuz almakta. Alıcılar köylüden 2 liradan alırken, satıcılar üreticiye domatesi 4 liradan satmakta.”

Ebru Aksoy: Domates veriminden memnun musunuz?

Kerim Aksoy ” Hayır değiliz, bu dediğim gibi hastalık başladı, verimler geçen seneye göre düştü.”

Yorum Ekle