Mühendislerin Sihirli Parmakları

Yaşamın her alanında mühendislerin sihirli parmakları bulunuyor. Günümüz şartlarında en iyi mühendis kavramı denilen bir terim vardır. Her sektörde olduğu gibi mühendisler kategoriler olarak alt bölümlere ayrılmaktadır. Makalemizde mekatronik, uzay ve endüstri mühendislik bölümlerini ele alacağız. Önce bölümleri tanıtacağız, daha sonra kendi arasında farklardan bahsederek, piyasa koşullarına göre incelemeler yapacağız.

Mekatronik mühendisliği nedir ? Ne iş yapar ?

Kulağa biraz uzak gelebilir ama Mekatronik mühendisleri çevrelerinin farkında olan ve kararlar verebilen akıllı makineler oluşan mühendislik bilimidir. Bu akıllı makineler, birkaç parçadan oluşan karmaşık varlıklardır: mekanik sistemin kendisi, algılama ve çalıştırma, kontrol sistemleri ve yazılım. Bu tür akıllı makineleri geliştirmek için mevcut olan fırsatlar sürekli gelişiyor. Bu anlamda bu temelleri oluşan kişilere de mekatronik mühendisleri denilmektedir.

Mekatronik mühendisleri, tasarım ve testten üretime kadar akıllı makinenin geliştirilmesinin tüm yönlerinde çalışırlar. Bu, robotik, tıbbi ve yardımcı teknoloji, insan-makine etkileşimi, imalat, insansız hava ve kara araçları ve eğitim gibi sektörlerde olabilir. Mekatronik mühendisliğinin alt dalları ise : Otomasyon Mühendisi, Kontrol Sistem Mühendisi, Veri Kayıt Mühendisi, Enstrümantasyon Mühendisi, Proje Mühendisi, Yazılım Mühendisi, Sistem Mühendisi ve Servis Mühendisi olarak tanımlayabiliriz.

Ortalama kazançları 4 bin TL ile 12 bin TL arasındadır. Özellikle bu linkte verilen bilgiler ışığında, deneyimli ve tecrübe kazandıkça giriş ücretleri 6 – 7 bin TL ve üzeri bandına kadar çıkmaktadır. İyi bir İngilizce sektöre hakimiyet kriterlerin başında gelmektedir.

Uzay mühendisliği nedir ? Ne iş yapar ?

Size biraz uzak gelse de ülkemizde toplamda 3 üniversitede bulunan bir programdır. Bölüm genellikle hayallerinin peşinden koşan mühendisler aramaktadır. Tanım ve ne yaptığı iş olarak havacılık araçlarının tasarımı, geliştirilmesi, test edilmesi ve üretimi; uçağın bakımı ve çalıştırılması; ve havacılık araştırması. Havacılık endüstrisinin uluslararası doğası nedeniyle , diğer endüstriyel ülkelerdeki profesyonel havacılık eğitim programları ile aynı derinlikte anlayışla mühendisler yetiştirilmektedir.

Çalışma alanlarına baktığımız zaman, uçuş araçlarının tasarımı ve üretimi , bunların büyük uydu şirketleri veya havayolları ile çalışması ve sivil ve askeri havacılık kuruluşları için araştırma çalışmaları yapabilirler. İstihdam ayrıca uzay endüstrisinde, savunmada ve her iki sektöre de danışman olarak bulunur. Kazandığınız beceriler, otomotiv ve güç gibi havacılık dışı endüstrilerde de oldukça aranıyor.

Yine aynı şekilde aldıkları ücretlere baktığımızda, senelik 60 bin $ civarında maaşlar almaktadır. (https://www.muhendisimaaslari.com/uzay-muhendisi-maaslari-2018/) Ayrıca kariyer fırsatları geniş olan bir bilimdir.

Endüstri mühendisliği nedir ? Ne iş yapar ?

Burada paylaştığımız mühendislik bölümlerden farkı yoktur. İş hayatı akışı içerisinde yer almaktadır. Bildiğiniz gibi başta fabrikalar olmak üzere bankalar, ekonomi şirketleri, havacılık alanı gibi yaygın çalışma alanına sahiptir. Endüstri mühendisliği bölümü işleri nasıl daha iyi hale getireceğinizi veya yapacağınızı bulmayı içeren mühendislik dalıdır. Endüstri mühendisleri, üretim maliyetlerini düşürmek, verimliliği artırmak, ürün ve hizmet kalitesini iyileştirmek, işçi sağlığı ve güvenliğini sağlamak, çevreyi korumak gibi pek çok alana sahiptir.

Endüstri Mühendisleri Enstitüsü’ne göre “zaman, para, malzeme, enerji ve diğer emtia israfını ortadan kaldırmaya çalışıyorlar”. Örneğin, endüstri mühendisleri bir ameliyathaneyi düzene sokmak, hasta hattını kısaltmak, montaj hatlarını daha güvenli ve daha verimli hale getirmek ve malların teslimatını hızlandırmak için çalışır.

Çoğu endüstri mühendisi işi, mühendislik alanında en az bir lisans derecesi gerektirir. Pek çok işveren, özellikle mühendislik danışmanlığı hizmetleri sunanların da profesyonel bir mühendis (PE) sertifikası alması gerekir.

Lisans derecesine sahip yeni mezun bir endüstri mühendisinin maaş aralığı 49,636 ile 70,852 ABD Doları arasındadır. (yurt dışı) Yüksek lisans derecesine ve beş ile 10 yıllık deneyime sahip orta düzey bir mühendis için aralık 69,849 ile 106,304 ABD Dolarıdır ve yüksek lisans veya doktora derecesine sahip ve 15 yıldan fazla deneyime sahip kıdemli bir mühendis için aralık 89,587 ile 131,045 ABD Dolarıdır. İleri derecelere sahip birçok deneyimli mühendis, yönetim pozisyonlarına terfi eder veya daha fazla kazanabilecekleri kendi işlerini kurarlar.

Yorum Ekle