MHP AMASYA MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI MEHMET SARI AMASYA BASINI İLE BULUŞTU

10 Ocak tarihinin Çalışan Gazeteciler Günü olması dolayısıyla MHP Amasya Milletvekili Aday Adayı Mehmet Sarı Amasya Büyük Otel’de Amasya Basın çalışanlarına yemek ikramında bulundu.


 


10 Ocak 2010 Pazartesi günü saat 13.00’da Amasya yerel medya çalışanları ile bir araya gelerek basın açıklamasında bulunan Mehmet Sarı, Amasya Yerel Basınının Çalışan Gazeteciler Gününü kutlayarak, başarılar diledi.


 


Yemek sonrası  Amasya Medyasının sorularının cevaplanması ile program saat 14.30’da son buldu.


 


MHP Amasya Milletvekili Mehmet Sarı’nın Basın açıklaması :


 


Çok kıymetli basın mensubu arkadaşlarım.


Bundan 50 sene evvel 10 Ocak 1961 tarihinde yürürlüğe giren 212 sayılı basın yasasının kabul edilmesiyle birlikte Çalışan Gazeteciler Günü sebebi ile toplanmış bulunmaktayız.


Kıymetli arkadaşlarım


212 sayılı yasanın yıllar önce basın çalışanlarını güvence altına almak ve onların bu yoğun çalışmalarında gerek sosyal gerekse ekonomik anlamda sorunlarının hepsini olmasa da bir kısmını muhafaza etmek amacıyla yürürlüğe girdiği herkes tarafından bilinmektedir. Ancak gelinen şu günlerde basın mensuplarının sosyal güvence kapsamında yıpranma payının dahi kaldırılmasının üzücü bir sonuç olduğunu da görmekteyiz.


Değerli arkadaşlarım


Aslında hükümet temsilcilerinin 212 sayılı yasanın kabul edildiği 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde yani bu gün bu yasanın tekrar levsel hale getirmesi gerektiğini vurgulamak istiyorum. Bence 10 Ocak maalesef anlamını yitirm vaziyettedir. Zira gazeteci meslektaşlarımız düşük ücretle çalışmaya mahkum olmuş hatta bazılarının sosyal güvence haklarının bile elinden alınmıştır.


Yerelde faaliyetlerini sürdüren gazeteler ve ajanslar büyük bir özveri ile görevlerini her türlü olumsuzluklara rağmen yerine getiriyorlar veya getirmeye gayret ediyorlar. Yani kısacası arkadaşlar hem medya çalışanları hem de verenleri üstün gayret ve çabaları ile görevlerini ifa etmeye çalışıyorlar.


Bakınız basın yayınla ilgili yayınlanan son kararnamede gazetelerin resmi ilanlarına da hükümetin büyük bir darbe vurduğunu da biliyoruz. Tek gelirleri resmi ilan olan ve onlarla ayakta kalabilme gayreti gösteren gazetelerin bu kaynakları da bir şekilde yok edilip bir manada yerel gazetelerin sonlarını hazırlamak istenmektedir.


Yerel basının özellikle bundan sonra özel sektör ve halk tarafından desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.


Görevlerinde memleket sevgisi ve hizmet anlayışı ön planda tutan yerel gazete ve televizyonlar tüm insanlığa gerekli birer araçtır arkadaşlarım. Bizlere anında olaylar hakkında bilgi sunan gerek siyasi gerek ekonomik ve gerekse sosyal hayatımızda her zaman bizleri bilgilendiren bizler için çalışan, kitlelerin ve toplumun sorunlarını sıkıntılarını dile getiren basın çalışanlarına halkında bu süreçte ciddi katkılar sağlaması kadar doğal bir sebep olmamalıdır.


Toplumsal gelmelerimizde demokrasimizin sağlıklı bir şekilde lemesinde en önemli görevi üstlenen basın veren ve çalışanlarına her türlü çağdaş yaşama hakkını kazandırmak ve onları en üst teknolojilerle donatıp layık oldukları çalışma ortamlarını hazırlamak bizlerin asli görevi olmalıdır kanaatindeyim.


Bu vesile ile her türlü zorluğa ve sıkıntılara rağmen görevini yürütmeye çalışan yerel basın çalışanlarının 10 Ocak Gazeteciler Gününü kutluyor davetimizi kırmayıp katılım sağladığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Her ne kadar sizlere layık olmayacak da olsa bu günün anısına sizlere çam sakızı çoban armağanı derler ya birer hediye sunmak istiyorum. Allah hepinizden razı olsun.


 


 


 

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.