Meyve Fidanı Çeşitleri

İnsanlara olan faydası paha biçilemeyen meyveler günümüzde sadece satıcılar tarafından değil, bireylerin kendi bahçe ve ya seralarında da yetiştirilebilme olanağına sahip. Özellikle de son dönemlerde meyve fidanları sağlıklı yaşam için fazlasıyla revaç gören bir üründür. Peki, meyve fidanı çeşitleri hakkında neler biliyorsunuz? Bu yazımızda sizlere meyve fidanları ve çeşitleri hakkında bilgilendirme yapacağız. Çocuğumuzun bildiği meyve fidanı çeşitleri dışında farklı meyve fidanları da bulunuyor, peki bakımları nasıl gerçekleştiriliyor, birlikte bakalım.

Meyve Fidanları

Meyve fidanları denildiği zaman akıllara ilk olarak portakal fidanı, limon fidanı ya da elma fidanı gibi sürekli olarak tüketilen meyveler gelmekte. Ancak bu kategorinin içerisinde aslında ceviz fidanları, erik ve kayısı fidanı gibi çeşitli ürünler de yer alıyor. İstediğiniz meyve fidanını alırken öncesinde dikkat etmeniz gereken şey, fidanın aşılı olup olmadığı. Böylece daha sağlıklı ve kaliteli meyveler yetiştirebilirsiniz. Meyve fidanlarını rahatlıkla bulup satın alabileceğiniz yerler mevut. Üstelik tüplü ya da tüpsüz şekilde de alabilirsiniz. Bu durum tamamen sizin tercihinize kalmış. Ancak aldığınız meyve fidanlarının bakımını da oldukça başarılı bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekir. Aksi halde meyvelerinizden istediğiniz verimi alamayabilirsiniz. Bu nedenle birazdan sizlere meyve fidanlarının bakımı nasıl olduğu hakkında açıklamalar yapacağız.

Meyve Fidanı Bakımı

Meyve fidanı bakımı her ne kadar kolay gözükse de aslında üstüne titrenmesi gereken ve özenle yapılması gereken bir işlemdir. Meyve fidanı satın aldıktan sonra bakımını yapabilmeniz için aldığınız meyve de önemli bir rol oynuyor. Genellikle meyve fidanları eylül ve ya ekim aylarında dikilir. Bu süreç aldığınız meyve fidanına göre değişiklik gösterse de totale bakıldığında ekim için en uygun dönem bu aylardır. Daha sonrasında da fidanınız için uygun bir saksı ya da toprak ayarlamalısınız ki kaliteli ve sağlıklı bir meyve yetiştirebilin. Fidanlar genellikle günde bir kez sulandıkları zaman bu onlar için yeterli olur. Ancak güneş açısından da uygun bir konuma yerleştirmenizi tavsiye ederiz. Böylece meyveleriniz çok daha hızlı ve sağlıklı olurlar. İnternet üzerinden de uygun fiyatlarda meyve    fidanı satın alabilirsiniz.

Yorum Ekle