Amasya İtimat

MESAJ VAR…

Yaklaşık iki aya yakındır yazı yaz-maya fırsat bulamadığım için köşe yazımın aynı kalmasına eleştirilerin artması üzerine nihayet geçte olsa sizlerle yine birlikteyim.


 


Bu süreç içerisinde ülkemizdeki yerel seçimleri ve yavru vatan Kıbrıs’taki genel seçimleri geride bıraktık.


 


Taşova’daki yerel seçimler sırasında ve sonrasındaki sağduyu ve siyasi olgunluk ise her türlü taktire değer. Seçimde kaybetmek ve kazanmakta var. Kazanan arkadaşımız AKP adayı Özgür Özdemir oldu. Bize de kutlamak düşer elbette… Türkiye genelinde AKP; oy kaybı yaşamasına rağmen yine en fazla belediyelik alan parti oldu. Halkın bu ince mesajını sanırım AKP yöneticileri iyi tahlil ederler. Krizin etkileri ve sonuçlarını genel seçimlerde çok daha net görebileceğiz. Hükümet: acil önlem paketi içerisine, çalışan ve emeklileri de kapsayan bir formülü hayata geçirmediği sürece piyasada canlılık olamayacağını defalarca dile getirdim.


 


Cebinde parası olmayan insanların gelip de esnaftan alış veriş yapması mümkün mü?


 


İşsizlik ise yıllardır kanayan yara… işten çıkarılanlar üniversite mezunları bile iş bulma derdinde…


 


IMF bile ümüğümüzü sıkmış, ekonomide daralmadan söz ediyor.


 


Daha ne kadar daralacağız bilemiyorum. Çiftçi ise ne ekip biçeceğine karar veremez durumda bırakılmış. Kota uygulaması nedeniyle pancar ve tütün üreticisi üretim alışkanlığını değiştirmiş. Tüm köylümüz meyveciliğe yönelmiş durumda. Özellikle Arpadereliler de iyi para getirdiği için sarımsakta bulmuş çareyi…


 


Tekel mi? Tekelde çalışan birkaç arkadaşımızla görüştüm. Gelecekleri belirsiz, hangi kamu kuruluşuna gönderileceklerinin hesabını yapıyorlar. Tarım ülkesi Türkiye, yakın bir tarihte bir kısım ürünlerin tamamını ithal eden ülke durumuna gelirse hiç şaşırmayacağım.


 


Bana göre; işsizliğin ilacı topraklarımızda, tarımda seferberlik ilan edilmeli, kotalar kaldırılmalı ve tarımda dışa bağımlı hale gelmemiz önlenmelidir.


 


Yazımızın finali ise; seçim öncesi kaybettiğimiz yiğit insan, mazlum lider BBP genel başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile kapatmak istiyorum.


 


Ankara’da Yıldırım Beyazıt Yurdunda kaldığımız odalar bile yan yana olan ve arada o bir karşılaştığımız eski ülkü ocakları başkanımı saygı ve rahmetle anıyorum. Yaşarken kıymetini bilemedik bu nedenle bizlere hakkını helal et… Muhsin Başkan…


 


Ruhun şâd olsun…


 

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.