KÖYÜN MANEVİ MİMARINA BİTMEYEN SAYGI…

Nisan ayında baharın gelmesi ile birlikte geleneksel olarak her yıl Nisan sonu veya Mayıs ayı başında düzenlenen  etkinlik 7 Mayıs 2022 Cumartesi günü sade bir törenle Çakırsu (Yonnus) köyünde on adet küçükbaş hayvan kurban edilerek gerçekleştirildi.

Yonnus Baba olarak da bilinen Yunus Baba’nın bölgeye yerleşen Şelçuklular dönemindeki ”Taşabad” erenlerinden olduğu bilinmektedir. İlçemize bağlı 18 kilometre uzaklıktaki Çakırsu köyü girişindeki kabristanlıkta türbesi vardır. Türbe değişik dileklerde bulunmak üzere ziyaret edilmektedir.

Etkinlikle ilgili  Çakırsu Köyü Muhtar Ali Yıldız gazetemize şu açıklamayı yaptı: ”Köyümüzün kurucusu olan Yunus Baba’dan bu tarafa hiç aksatılmadan yapılan yağmur ve afet kurbanlarımız 6 Mayıs Cuma namazı müteakiben camiden toplu olarak çıkılıp tekbirler eşliğinde kurbanlarımızı kesmek için mezarlığa geçiş yapıp kurbanlarımızı kestik, 7 Mayıs Cumartesi günü yine öğle namazı sonrası toplu olarak  mezarlığa geçerek eski günlerden bugünlere devam ettirmiş olduğumuz etli bulgur pilavını birlik ve beraberlik içerisinde yedik. Cenabı Hak huzur içerisinde tekrarına kavuştursun inşallah.”

Yorum Ekle