KÖYLÜMÜZ İNCİNMESİN…

Yılmaz SERGEN

Soğan ve patatesin ihracına kısıtlama ya da izne tabi tutulması, dilerim köylünün elindeki soğanın ederinin altında satılmasına neden olmaz.
Tüketici gözlüğünden, enflasyonu indireceğiz beklentisiyle baktığınızda, haklı
görünebilirsiniz. Enflasyonu indirirken, köylüde incinmesin, zarar görmesin. Uzun vadede bunun sonucunun, tüketicinin aleyhine olacağı öngörülmelidir.

Ben bir tüketiciyim, aynı zamanda okul tatillerinde çocukluğu ve gençliği soğan tarlasında geçmiş, alt gelir düzeyinde bir çiftçinin çocuğuyum. Soğan tarlasında, bamya tarlasında, yaz boyu ailece çalışıp karşılığını alamamanın ezikliğini, hüznünü yaşayarak tecrübe etmiş biriyim.

Olaylara her daim iki yönden bakılmalıdır. Hem tüketici kaliteli gıdayı ucuza
tüketmeli hem de köylü ürettiğini ederine satarak para kazanabilmelidir.
Burada en önemli problem ürün fiyatlamasının tek taraflı tüccar tarafından
yapılması, gerekli üretim planlamasının olmaması, üretim de dalgalanmalara neden olmaktadır. Bunun sonucu tüketici ucuza alamıyor, üretici maliyetinin altında satma durumunda kalıyor.
Şayet kısıtlama getirilecekse devlet olaya müdahil olmalıdır. Köylünün elindeki
ürünün ederinin altına düşmesini engellemek için TMO tarafından alım yapılmalıdır. Patates ve soğanda kısıtlama, gelecek yıllarda ekim alanlarının daralmasına ,üretimin düşmesine neden olabilir. Buda geçmiş yıllarda soğan ve patatesteki fiyat patlamasıyla tekerrür edecektir. Tarih tekerrür ettirilmemelidir.
Bu durumda kısıtladığınız ihracat ,ithalat olarak size geri dönüş yapacaktır.
Köylü ithalat, ya da ihracatla terbiye edilip bedel ödeyebilecek ekonomik güce
sahip olmadığını biliyorsunuz.

Tarım yoğun bakımdadır. Üretim maliyeti, girdiler her gün artmakta, ekim alanları gittikçe daralmaktadır. İthalat ve ihracat tarımda üretimi artırma adına kullanılmalıdır, ithalattan alınan vergileri yükselterek, köylüye teşvik olarak vererek ,üretimin maliyetini düşürebilirsiniz.
Küresel tarım tröstleri dünyada tarımı ele geçirmek, kontrol altına almak için her türlü argümanları kullanmaktadır.
Bizler de köylülerimizi ve köylerimizi, tarımda dışa bağımlı hale gelinmemesi için korumak, her türlü desteği vermeye mecburuz.

Yorum Ekle