KÖPRÜMÜZ ve MERHUM ADNAN MENDERES…

Altmış yılda kim bilir üzerinden kaç bin araç, kaç bin insan geçti, üstünden kaç bin kuş uçtu?

Birinci Menderes Hükümeti döneminde; 1952 yılında  tehdit altında olan Yemişhan ahşap köprüsünün 150 metre doğusuna betonarme köprü yapımı için ihale açılır.  Aynı yıl yaşanan sel felaketi sonucu yıkılan ahşap köprü onarılarak 27 Haziran 1952’de tekrar faaliyete geçirilir. Merhum Başbakan Adnan Menderes döneminde 1959 yılında yaptırılan ve bir dönem Yemişhanı köprüsü adı verilen ilçe merkezinin ilk ve ana giriş köprüsü olan köprü yıllardır Adnan Menderes köprüsü olarak bilinirken, Karayolları  köprünün ismini Taşova köprüsü olarak levhalandırıldı.

1990 yılında köprünün sağ yaya geçidi eski Belediye Başkanı Nihat Yıldırım döneminde yapılmış, sol yaya geçit ise eski Belediye Başkanı Özgür Özdemir döneminde yapışmış ve tabanının deforme olması üzerine Karayolları Samsun  7. Bölge Müdürlüğünce 2014 Kasım ayında, köprünün her iki yanındaki yaya geçidindeki korkuluk ve mevcut sistem yenilenmişti.

17 Eylül 1961’de idam edilen merhum Başbakan Adnan Menderes’in vefatının 58. yıl dönümünde, köprümüzün faaliyete geçmesinin üzerinden 60 yıl geçti.

Merhum Başbakan Adnan Menderes’i rahmetle anarken, Karayolları Samsun 7. Bölge Müdürlüğünden bir vefa örneği gösterilerek köprümüzün isminin Adnan Menderes Köprüsü olarak değiştirilmesini talep ediyoruz.Fotoğraf: Merhum Öğretmen Fahrettin Aydın Arşivi

Yorum Ekle