Amasya İtimat

KÖMEÇLER ÇİÇEK AÇTI..

Haber: Ahmet Şimşek

Tüm yörelerde bolca bulunan kömeç yabani bir ot özellikle Taşova ve köylerinde bolca bulunuyor. Bir çok faydası bulunan kömeci Taşovalılar çok seviyor.

Kömeçler başlı başına vitamin deposu, doğal ecza deposudur. Kömeç otu, ebem gumeci, kömeç çiçeği, gömeç bitkisi, kömeç çiçeği, ebe kömeci ve malva sylvestis isimleriyle de anılır. Faydaları Sindirime yardımcıdır. Kabızlıktan muzdarip olan kişiler için hafif düzeyde müshil etkisi vardır. Kabızlığa karşı çay olarak demlenerek 1 bardak tüketilebilir. anti bakteriyel ve anti viraldir, enfeksiyonla savaşır. Bağışıklığı güçlendirici etkisi vardır. Özellikle mevsim geçişlerinde salgın hastalıklardan korumada etkilidir.

Baharın gelmesiyle etrafın yeşillenmesi her canlı için sevinç kaynağı olmaktadır. Özellikle yöremizin insanlarının yabani yeşil otlarından Madımak, yer pancarı, efelik, acı marul, teke sakalı, datlu bayram kömeç gibi taze otları toplayıp, ayıklayıp bol suda yıkayarak haşlama yapılır, aşlık, bulgur, katarak üzerine bazen yumurta kırarak harika tatlarda yemekler yapılır.

Yorum Ekle