KOÇ

Çocuklara, gençlere hatta yetişkinlere “yol göstermek” için ortaya çıkan koçluk (coach), terapistlik kavramını çok işitir olduk.
Son 30-40 yılda “nefes, yaşam, ilişki, eğitim, ergen, NLP, beslenme, diyet, adler, stres, evlilik, yönetici, meditasyon, biyoenerji koçu/terapisti vb. sayısında patlama oldu. İlgili-ilgisiz birçok insan koçluk (özel hocalık, rehberlik, üstatlık, terapistlik) yapmaya başladı.
Hizmet satan bir web sitesinde “koç” araması yaptım. 1782 kişi karşıma çıktı.
Ana-babalar bilgisiz, ilgisiz, üşengeç, okumayan hale dönüştükçe koçlara olan talep de artacak gibi görünüyor.
2012 yılında KKTC’de öğretmen olarak çalışıyordum. Aynı benim durumumda olan bir arkadaşımız ise X ortaokulunda ‘rehber öğretmen’ olarak görevliydi.
Çevresindeki insanlara kendisini ODTÜ mezunu ‘klinik psikolog’ olarak tanıtıyor ve koçluk çalışması çerçevesinde terapi seansları yaparak yüklü miktarda paralar alıyordu.
Yaptığı iş etik ve yasal değildi. ODTÜ’den alınmış klinik psikolog diploması da esasında yoktu… Bu faaliyetleri üst amirlerin tepkisine yol açtı ve 3 ay kadar sonra yurtdışı görevi fesh edilerek eski görev yerine (Mersin) yollandı.
Ada’dan ayrılmadan önce benden 150 TL borç para almıştı. Onu da ödemeden geri dönmüştü.
1-2 ay sonra Google.com sitesine adını yazdım. Mersin’de bir okulda rehber öğretmen olarak çalışıyordu. Okulun telefonunu bulup aradım. Karşıma okul müdürü çıktı. “Filanca rehber öğretmen KKTC’de yasal olmayan bir şekilde klinik psikologların alanına giren çalışmalar yaptı. Bu sebeple, Ada’dan eski görev yaptığı şehre geri yollandı. Giderken de bana 150 TL borç taktı” dedim. Okul idarecisi: “Aynı yasadışı koçluk/terapistlik işlerini burada da yaptığı için soruşturmaya maruz kaldı ve başka bir okula sürgün edildi” dedi. Bu sefer o okulu aradım. Borç takan öğretmene ulaştım. Ağzından bal damlıyordu. “Çok özür dilerim. Beni bağışla. Borcumu ödeyeceğim. Geçen ay 145 bin TL’ye daire aldım. O nedenle biraz sıkıştım. Sana paranı yollayacağım. Banka hesap numaranı bildir vb.” dedi. IBAN’ı ilettim ama 8 yıldır paramı alamadım…
Son söz: “Ben bilmem ne koçuyum, terapistim, kişisel gelişim uzmanıyım” diyenlerden diplomalarını, sertifikalarını ve özgeçmişlerini sunmasını talep ediniz. Her mesleği düzgünce yapanlar olduğu gibi işin şarlatanlığını yapanlar da maalesef mevcuttur.
Ali Özdemir
Eğitimci-Yazar

Yorum Ekle