KIRKHARMAN ÇİFTE SEVİNCİ BİR ARADA YAŞADI

Bir zamanlar ilçemizdeki varlıklı insanların sayfiye yeri olan Kırkharman köyü 4 Kasım 2018 Pazar günü çifte sevinç yaşadı. Romanya ve Bulgaristan göçmenlerince 70 yıl önce kurulan köyde; Reşadiye, Çarşamba, ilçemize bağlı Yeşilyurt, Boraboy, Dörtyol, Yaylasaray köylerinden insanlar huzur içerisinde yaşıyor.

Günlük bin beşyüz kilo süt toplanan 992 rakımlı Kırkharman köyü sütü, peyniri ve yoğurdu ile meşhur olan bir köyümüz.

İstanbul’da geçtiğimiz aylarda kurulan derneği ile yeniden gündeme gelen köy, 4 Kasım Pazar günü özel bir gün yaşadı. Kırkharman Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin köy muhtarlığı ile birlikte organize ettikleri etkinlik saat 13.00″de köy meydanında başladı. Etkinliğe; Belediye Başkanı Bayram Öztürk, İlçe Jandarma Komutanlığı adına J. Kd. Bçvş. Hüseyin Aslan, TEMA Vakfı İl Temsilcisi Aydın Fazlı Özveren, Dernek Başkanı Naci Özkan, Muhtar Zikri Akın, TEMA Vakfı gönüllüleri, bayan ve çocuklardan oluşan köy halkı katıldı. Etkinlikte ayrıca Çaydibi ve ilçemizdeki liselerde öğrenim gören 6 ilkokul, 7 ortaokul ve 8 lise öğrencisine ayakkabı, çanta ve kırtasiye malzemeleri verildi.

İlk olarak söz alan Dernek Başkanı Naci Özkan, “Kırkharman Köyü Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ve muhtarlığımızın düzenlediği etkinliğimize hoş geldiniz. Bu kampanya süresince desteğini esirgemeyen değerli köy halkına, bu güzel günümüzde bizleri yalnız bırakmayan Belediye Başkanı, Amasya TEMA Vakfı İl Temsilciliği ve gönüllülerine sonsuz şükranlarımı sunuyorum.Derneğimiz bu kampanya başlangıcında’Sen de bir fidan dik, Doğayı koru, geleceğini koru”sloganı ile yola çıkarken heyecanlı ve umutluyduk.Yaklaşık 3 ay önce  köye ıhlamur fidanı dikeceğimiz günlerin hayalini kurduk ve bir kampanya başlattık. Köyümüzde doğmuş, köyümüzle bağı olan herkesle irtibata geçtik, maddi ve manevi desteklerini alarak bu günlere geldik.Şimdi fidanlarımızı dikiyoruz. Amasya TEMA Vakfı fidan göndererek desteklerini eksik etmedi. Onlara da teşekkürü bir borç biliyoruz.Köyümüzün yeşillik konusunda bir eksiği yok ama bu diktiğimiz fidanlarla daha da yeşil olacak. Geleceğimiz olan çocuklarımıza daha yeşil bir Kırkharman bırakmak istiyoruz. 2019 yılı Ramazan bayramında yapacağımız 2. Gölet şenlığinde buluşmak üzere diyoruz.” dedi. Daha sonra sırası ile Muhtar Zikri Akın, TEMA Vakfı İl Temsilcisi Aydın Fazlı Özveren, Belediye Başkanı Bayram Öztürk söz alarak yeşilin doğanın önemini vurguladılar.

TEMA Vakfı’nca sağlanan 150 adet kızılçam fidanı dernek tarafından sağlanan ağırlıklı olarak ıhlamur fidanları toprakla buluşturuldu. Tören köy konağında verilen ikram ile sona erdi.

 

Yorum Ekle