Kene Isırmasına Karşı Uyarı

 

Taşova İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yeliz Üstün KKKA(Kırım Kongo Kanamalı Ateşi) hastalığının ölümle sonuçlanabilen bir hastalık olduğuna işaret ederek, vatandaşları kene ısırmasına karşı dikkatli olmaları yönünde uyardı.

KKKA hastalığının keneler aracılığıyla bulaştığını dile getirerek özellikle Nisan ve Mayıs aylarından itibaren havaların ısınmasıyla birlikte KKKA vakalarına rastlanmaya başlandığını belirten Üstün

“Vatandaşlar ve hayvancılıkla uğraşan, hayvanlarla teması olan çiftçiler keneler konusunda duyarlı olmaları gerekmektedir. Gösterilen hassasiyet  ve duyarlılık hastalıkların bulaşmasında en önemli etkenlerden bir tanesidir.

Tarla, bağ ve bahçede çalışanlar ve pikniğe gidenler  buralara giderken vücutlarında açık yer kalmamalı, pantolon paçalarının çoraplarının içine sokmaları,  uzun çizmeler giymelerin ve açık renkli kıyafetler giymeleri  gerekmektedir.

Tarla, bağ, bahçe ve piknikten  geldikten sonra kişilerin mutlaka tüm vücutlarını kontrol etmeleri gerekmektedir. Özellikle koltuk altı, kulak arkası, saç dipleri gibi vücudun görülmeyen yerleri kontrol edilmesi gerekmektedir.

Tarla bağ, bahçe ve piknikten  geldikten sonra 3 gün içerisinde ateş, bulantı, kusma, halsizlik, kas ağrısı, vücut ağrısı ve ishal gibi belirtiler olduğunda mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir.

Bazen halkımız biz çocukluğumuzdan beri bu keneleri biliriz hatta elimizle temizleriz bugüne kadar bir şey olmadı bundan sonrada bir şey olmaz diye  düşünürler bu çok yanlış bir algı. Görülen her türlü kenenin bu virüsü taşıyor olabileceğini bilmek lazım.

O yüzden vücutta kene görüldüğü zaman en kısa sürede çıkarmak gerekiyor. Vücutta kene görüldüğü zaman çıplak elle dokunmamak şartıyla elimize eldiven, peçete, kağıt ya da bir bez parçası alıp çıkarmalı. Sonrasında da en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir”dedi.

 

Yorum Ekle