Kaymakam Çelik de katıldı, GELENEKSEL DEVİR ETKİNLİĞİ

Uzun yıllardır Kuşşeyh Babayı anma, Hıdırellez kutlama ve Devir adı verilen etkinliğinin yapıldığı Şahinler köyünde geleneksel hale getirilen  Hıdırellez etkinliği   6 Mayıs 3 yıldır Ramazan ayına tekabül ettiği için yine Mayıs ayında farklı günlerde yapılıyor.

İstanbul’da faaliyet gösteren Şahinler Köyü Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile köy muhtarlığının birlikte organize ettikleri Devir etkinliği, pandemi nedeniyle sade bir şekilde gerçekleştirildi. 21 Mayıs 2021 Cuma günü  Boğalı yaylalarındaki Kuşuf obasında yapılan etkinliğe Kaymakam Mustafa Berk Çelik ve köy halkı katıldı. Devir için köy Muhtarlığınca bir büyükbaş hayvan ile İstanbul’daki dernekten iki ve bir hayırsever vatandaştan  bir küçükbaş hayvan bağışı yapıldı. Kurbanlar kesilerek 23 Mayıs Pazar günü hane hane tüm köy halkına dağıtıldı.

Köy Muhtarı Cemal Karakişi yaptığı açıklamada: ”Her yıl olduğu gibi bu yıl  da devir kurbanlarımızı kestik. Bu yıl bir büyük baş   üç tane küçük baş hayvanımızı kurban  ettik. Hazırlık işlerine başladık, pazar günü kavurma,  pilav  yapıp paketle evlere servis yapılacak.  Allah kabul etsin, kazadan beladan korusun” şeklinde konuştu.

KUŞŞEYH BABA KİMDİR:

Şahinler Köyü‘nde medfun bulunan Kuş Baba’nın aslen Horasanlı olduğu ve Anadolu Selçuklu Devleti dönemlerinde yaşadığı rivayet edilmektedir. Kabrin hemen kuzey-batı tarafına 16 metrekare kadar namazgah olarak üzeri örtülü bir mescit yapılmıştır. Şahinler Köyü’nün daha önceki ismi Kuş Baba’dan dolayı Kuşu, Koşu ve Kuşşeyh ve yerel ağızla Kuşuf’tur.

Şahinler Köyü halkı tarafından kutsal kabul edilen “Kuş Baba” için her yıl Mayıs ayında kutlanan hıdırellez vesilesi ile 700 yıldır kurbanlar kesiliyor. Köy halkı tarafından verilen paralarla alınan koç kurbanlıklar Kuş Baba türbesinde kesilip, kurbanların etinden  pişirilen pilav köy halkına ikram ediliyor. 1250-1300 yıllardan günümüze kadar gelen bu gelenek, ertesi günü toplu olarak piknikle devam ediyor.

Yorum Ekle