James Webb Teleskobu… Bak ve düşün…

Hani bize 9 gezegen var, ortasında da bir büyük güneş var diye öğretmişlerdi… İlkokulda.

Sonra Hubble teleskobu sayesinde bizim dünyamızın ve güneşimizin içinde bulunduğu Samanyolu galaksisinin bile küçük bir sistem olduğunu daha milyarlarca galaksi olduğunu öğrendik.

Ne kadar da küçüğüz bu evrende diye düşünmeye, bizi ve içinde bulunduğumuz evreni yaratan Allah’ın ne kadar büyük olduğunu idrak etmeye çalışırken, NASA’nın yeni James webb adlı uzay teleskobu, 12 Temmuz 2022 de uzayda çekilmiş ilk renkli görüntüleri gönderdi.

Bu görüntüler, Carina Nebula’ da yer alan, NGC 3324 adlı bölgedeki genç bir yıldızın doğuşunun, görünmeyen bölgelerine ait ilk görüntüleri.

Zamanın bizim yaşamımıza göre ne kadar sonsuz olduğunu anlatan görüntüler…

Şimdi hem bir toz kadar “küçücük” olduğumuzun hem de sadece bir ” an” kadar yaşadığımızın farkına vardık.

Ve Allah’ın ne kadar Yüce, ne kadar Büyük, ne kadar Kudretli olduğunu idrak ediyoruz. İdrak etmeye çalışıyoruz desek daha makul, zira daha bunlar ilk görüntüler…

Amerikan uzay dairesi NASA tarafından gönderilen, yeni James Webb Uzay Teleskobu dünyadan en az iki bin ışık yılı uzaklıktaki galaksi kümesinin fotoğrafını çekti. Yanlış duymadınız iki bin ışık yılı.

Bir ışık yılı yaklaşık olarak 9 trilyon kilometredir. Bu 9’un yanında 12 sıfır demek! (9.000.000.000.000) bu sayıyı 2000 ile çarpın… 18 in yanında 15 sıfır demek. Hani çok azımız bu sayıyı bir çırpıda okuyabilir. İşte bu sayı kadar kilometre uzaklıkta…

Dünya ile Ay arasında ortalama merkezden merkeze uzaklık 384.403 km, gerisini siz tahayyül edin.

İşte bu sayı kadar kilometre uzaklıkta yer alan galaksiler kümesinin resmini gördük. Rengarenk… Hani uzay karanlıktı?

James Webb’in asıl hedefi ise Hubble’ın yerini alması ve ileri düzeydeki donanımları sayesinde evrenin yaklaşık 13,7 milyar yıl önce oluşumuna ışık tutabilmektir.

Evet yanlış duymadınız yaklaşık ondört milyar yıl. Biz ne kadar yaşıyoruz ortalama 80 yıl! Yani bir “an” yaşayıp gidiyoruz.

Umarım Dünya üzerinde söz yürütenler bunun farkına varırlar. Ve umarım artık anlamsız savaşlar durur.

Keşke her birimiz bir toz tanesinden “küçücük” ve sadece “bir an” yaşayan canlı olduğumuzun bilincine varmış olsak.

Sadece bir lahza yaşadığımız bu dünyada neyi ve niye paylaşamıyoruz? Karıncaların toprağı sen taşıyacaksın, ben taşıyacağım kavgasından farkı yok kavgalarımızın…

Bir anlık ömrümüzü, adaletli paylaşarak, barış içinde yaşarız inşallah.

Zümrüt Aysun Caba

14 Temmuz 2022

Yorum Ekle