Amasya İtimat

İLİMİZ VALİSİ VAROL: “MİLLİ OTOMOBİL ÜRETİMİNE TALİBİZ”

İlimiz  Valisi  Dr. Osman Varol,  Yerli ve Milli Otomobil üretimine talip olan Amasya Merzifon Organize Sanayi Bölgesinin basın tanıtımını gerçekleştirdi.

     Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen basın toplantısına;  Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Çıttır, Merzifon Kaymakamı Gürkan Demirkale, Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı, Amasya Ticaret Odası Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kırlangıç, Merzifon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Dağdelen, Suluova Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Aksu, Gümüşhacıköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Can Keleş, Merzifon Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Hasbi Altuntaş, Yönetim Kurulu Üyeleri İsa Gür, Sadık Dağcı ve basın mensupları katıldı.
   Basın Toplantısı öncesi yaptığı konuşmada Vali Dr. Osman Varol, “ Bugün, burada çok hayırlı bir işe talip olduğumuzu, sizlerle tüm Amasya olarak paylaşmak için bir araya geldik. Malumunuz olduğu üzere Sayın Cumhurbaşkanı’mızın önderliğinde yerli bir otomotiv markası çıkarma noktasında ciddi bir adım atıldı ve bu konuda iş adamlarımız bir araya gelerek somut çalışmaları başlattılar. Bir yerli otomobil üretilmesi, bir marka ortaya çıkarılması ve bunun uluslararası pazarda rekabet edebilmesi anlamında ciddi bir adım atılmış oldu. Tabii bu yatırımın yapılacağı yerle ilgili henüz ortada somut net bir durum yok.
     Bizde milletimizin tarihinde her zaman önemli bir yeri olmuş Amasya ilimizin bunun dışında kalmasını düşünemezdik. Bu kapsamda konunun ilgilileri paydaşlarımızla, yönetici arkadaşlarımızla,  siyasetçilerimizle konuyu müzakere ettik.Merzifon OSB de uzun zamandır üzerinde çalışılan genişleme sahamızın tapularını bir süre önce aldık. Yani elimizde 400 dönümün üzerindeki sanayi parseli hazır bir şekilde bekliyor. Bizde girişimlerimizi yaptık ve bu yatırımın Amasya’ya yakışacağını düşündük. Bununla ilgili değerlendirme ve arkasından da bir tanıtım broşürü hazırladık. Güçlü yanlarımızı, neden bu yatırımın Amasya’da Merzifon’da olması gerektiğini Amasya’mızda bu yatırım yapıldığında Merzifon OSB’nin içerisinde çok uygun bir yeri olduğunu, ayrıca diğer iki OSB’mizin yapılacak bu yatırımı desteklemek için yeteri kadar kapasiteye, potansiyele sahip olduğunu ve diğer avantajlarımızı değerlendirerek bu işe talip olduğumuzu ortaya koyduk. Bunun için yapılan çalışmalar aslında bir aydan fazladır devam ediyor. Biz vilayet olarak tüm paydaşlarımızla özel sektör, kamu, yerel yönetimlerimiz, bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ama basının önünde bunun ilanını yapmak bugüne nasip oldu.  Amasya’mızda veya talip olan diğer vilayetlerimizin herhangi birisinde olsun ülkemiz için çok önemli, çok hayırlı bir yatırımdır. Bunun başarılı bir şekilde gerçekleşmesini canı gönülden diliyoruz. Sonrasında bunun ilimizde, Amasya’mızda Merzifon OSB’nin içerisinde gerçekleşmesi için elimizden gelen çabayı göstereceğimizi, bu gayretlerimizi bundan sonra sürdüreceğimizi ve bununda vilayet olarak her kesim tarafından ciddi bir şekilde takip edildiğini belirterek, bunu yapacağımızı söylüyorum.”  dedi.
  Konuşmasının ardından Valimiz Dr. Osman Varol basın mensuplarına Merzifon OSB’nin Yerli Otomobil üretimi konusundaki avantajlarını gösteren bir sunum gerçekleştirdi.
  Basın toplantısının ardından basın mensuplarına tanıtım dökümanları dağıtıldı.
  Merzifon’a yapılacak bu güzel yatırımın ilimize hayırlı olmasını diler, “Komşuda pişer, bize de düşer” diyoruz.

Yorum Ekle