İLÇEMİZİN GÖRÜNMEYEN GÜCÜ: ORMAN

Amasya’nın Orman Bölge Müdürlüğü olmasında en büyük payı olan ilçemizde orman sınırı 1. 020.000 dekar olup, bu alanın % 65’i  ormanlık alana tekabül ediyor. Taşova, Destek, Boraboy ve yeni açılan Akınoğlu Orman İşletme şefliği sınırları içerisinde 663.000 dekar ormanlık alanımız bulunuyor.

Yıllık odun ham madde üretimi 65.000 M3 olan Taşova’mız yaklaşık olarak yıllık devlete 9 milyon lira gelir sağlamakta. Yine 59 köyümüzün yıllık yakacak odun ihtiyacı karşılanıyor. 160 kişinin kesimci olarak çalıştığı işçilere eğitim verilmekte olup, kesimcilere yıllık yaklaşık 3.500.000 tl ödeme yapılıyor.

Orman idaresinin çalışmalarında kullanılmak üzere her yıl 8 km. yol yapılmakta ve bu yollardan diğer köylerimiz de faydalanıyor. Yayla ve piknik amaçlı olarak da kullanılan bu yollanın menfez, çakıllama ve bakımı için 600.000 tl harcama yapılıyor.

Orman köylülerimizin bir diğer geçim kaynağı olan mantar üzerine kayın mantarı deneme çalışmaları sürüyor. OR-KÖY tarafından orman köylümüzü kalkındırmak için süt sığırcılığı  ve güneş enerji sistemi için kredi veriliyor.

Nakliyecisi, kesimcisi, esnafına büyük faydalar sağlayan 4 işletme şefliğimizde Toplum Yararına Çalışma Proğramı çerçevesinde 15 kişi çalışıyor.

Orman alanının büyüklüğü ve 4’e yükselen işletme şefliği ile  fazlası ile hakettiğimiz Orman İşletme müdürlüğümüzün kurulmasını istiyoruz.

IMG_6551 IMG_6561 IMG_6585

Yorum Ekle

PAYLAŞ
Önceki haberKir
Sonraki haberENGELLİYE CEMAATE ENGEL YOK