İlçemizde Çam Fıstığı (Pinus Pinea) yetiştiğini biliyormusunuz?

İlçemizde Çam Fıstığı (Pinus Pinea) yetiştiğini biliyormusunuz?

 

        Çam fıstığı çoğu kişi tarafından bilinmeyen ,bilenlerin ise yüksek fiyatı nedeniyle tüketmediği bir fıstık türüdür. Bu kadar az bilinmesinin ve yüksek fiyatlı olmasının nedeni ise üretim miktarının az olması ve talebi karşılayamamasıdır.

 

        Ülkemizde fıstık çamının yetiştiği yerler  Bergama-Kozak, Çine-Karpuzlu, Aydın-Koçarlı, Söke-Bağarası, Milas-Turba, Muğla-Katarcı-Madran, Antalya-Serik-Manavgat, İzmir-Seydiköy ve Artvin-Çoruh vadisidir. Bu alanlar içerisinde en geniş yayılış sahası Bergama Kozak yöresindedir.

 

       İlçemiz de Cumhuriyet Parkında  ve Tepe Mahallesi yollarında  fıstık çamı ağaçları mevcuttur.Çambükü ve Arpaderesi  köyü  Uluköy ve Alpaslan Kasabalarında da fıstık çamı ağacı vardır.

 

       Ballıdere Kasabası Ballıca Mahallesinde bir çiftçimizin 17 dekar  kendi arazisine dikmiş olduğu çam fıstığı ağaçları 10 yaşındadır ve kısmen  verim vermeye başlamıştır. Ekonomik verim 15.yaştan sonra olmaktadır.

 

        Çam fıstığı özellikle zeytinyağlı dolmalara,iç pilavlara ve irmik helvasına çok yakışır ancak çok pahalıdır.Hasadı ve iç çıkarılması,kabuk kırması zordur ancak hasat ve sonraki işlemleri hariç bakım masrafı çok azdır.Yukarıda sayılan alanlarda yetişiyor olması ilçemizde çam fıstığının yetişebileceğinin göstergesidir.

 

         İlçemizde ekonomik olarak kullanılmayan arazilere, arazisi olan ama işgücü olmayan, arazisi atıl kalan çiftçilerimize, özellikle ileri dönemlerde meyvesini çocuklarımız, torunlarımız değerlendirir diye düşünenlere çam fıstığı ağacı yetiştiriciliği tavsiye edilebilir. Pazarlama problemi yoktur ve gelecekte ürünün daha da değerli olacağı düşünülmektedir.

 

 

                                                                                                                              İlçe Tarım Müdürlüğü

Yorum Ekle