İlçemizde bu yıl “Anneler Günü” kutlamalarına Burak Önal damgasını vurdu

İlçemizde okul ve çeşitli kurumlarca kutlanan “Anneler Günü’ne engelli gencimiz Burak’ın hayat hikayesi damgasını vurdu.  7 aylıkken doğan ve kuvözde kalması gerekirken “ciğerleri gelişmemiş, ölecek” diye doktor tarafından eve gönderilen bedensel engelli Burak Önal, fedakar annesinin ilgisiyle 22 yıldır hayata tutunuyor.

Anne Nurgül Önal (40), yaptığı açıklamada, oğlu Burak’ı 22 yıl önce Amasya’da erken doğumla dünyaya getirdiğini anlattı.

Erken doğum olduğu için oğlunun belli bir süre kuvözde kalması gerektiğini ifade eden Önal, birkaç saat durduktan sonra doğumu yaptıran doktor tarafından kuvözden çıkarıldığını belirtti.

Doktorun, Burak’ın ciğerlerinin gelişmediğini belirterek “Kuvözde tutmamıza gerek yok. Ciğerleri gelişmemiş, ölecek. Nereye götürürseniz aynı şeyi söylerler. Alın evinize gidin” dediğini anlatan Nurgül hanım, bunun üzerine oğlunu kucağına alarak evlerine geldiklerini söyledi.
eve getirdiklerinde oğlunun 2 ay hiç ağlamadığını dile getirerek, “7 aylık doğduğu için 9 ayı tamamladığı için herhalde iki aydan sonra biraz canlanmaya başladı ama biz engelli olduğunu, kafasını ve vücudunu tutamadığını 6 aylıkken anlayabildik” dedi.

O günden bu yana oğlu Burak’ı doktorlara götürdüklerini ancak değişen bir şeyin olmadığını belirten cefakar anne, “Doktor ‘ölecek’ dedi ama ciğerleriyle bir alakası yokmuş. Oksijen çadırında geçirmesi gereken süreyi dışarıda geçirmiş. Daha sonra oksijen yetersizliğinden bu şekilde olduğunu öğrendik. İğnesi yok, ilacı yok. Ankara ve Samsun’a gittik, hareketler  yaptırdık ama ancak bu kadar gelişebildi” dedi.

 

Önal, 22 yıldır her şeyini Burak’a göre ayarladığını, her şeyiyle kendisinin ilgilendiğini anlatarak, bu süreçte eşinden de çok destek gördüğünü kaydetti.

 

Yorum Ekle