Amasya İtimat

İkiyüz’ü Ceviz toplam 5 bin fidan toprakla buluştu

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “Geleceğe Nefes 11 Milyon Fidan” kampanyası çerçevesinde  ilçemizde 5 bin adet fidan dikimi gerçekleştirildi.

Etkinliğe;  Kaymakam Ahmet Gökcecik, Amasya Üniversitesi Prof. Süleyman Elmacı, Dekan Yardımcısı Prof. Recep Kürkçü, Belediye Başkanı Bayram Öztürk, Üniversite Senato üyeleri,  Yüksel Akın Meslek Yüksek Okulu Müdürü Murat Kurt ve  davetliler katıldı.

Taşova Orman İşletme Müdürlüğü tarafından 11 Kasım 2021 Perşembe günü düzenlenen etkinlikte Yüksel Akın Meslek Yüksek Okulu  çevresinde çınar, ıhlamur,aşılı dut, sarıçam, mavi ladin, aşılı tatlı badem ile çeşitli türden 300’ü proje kapsamında   ilçe genelinin değişik noktalarına 5 bin fidan dikildi. En sevindirici olanı çetmır cinsi 200 adet ceviz fidanı dikildi.

Orman İşletme Müdürü Levent Morkan;
“Cumhurbaşkanımızın 11.11.2019 yılında başlattığı Milli Ağaç Bayramı etkinliği kapsamında bizde fidanları toprakla buluşturduk. Bu etkinlikte ceviz,badem,ıhlamur,akasya olmak üzere değişik türden ağaçlarımızı diktik.Etkinliğimizde bu alana 300 fidan olmak üzere etkinlik kapsamında değişik noktalarda 5 bin fidan dikimi gerçekleştirdik.
Özellikle Taşova ilçemiz meyve üretimi bakımından önemli bir olduğundan dolayı diktiğimiz ağaçları meyve türünden dikmeye özen gösteriyoruz.
Geleceğe nefes olacak bu çalışmanın çoraklaşan, çölleşen ve gittikçe bozulan doğanın kendini yenilemesi ve gelecek nesillere daha yaşanılır bir dünya bırakılması bakımında önemli. Toplumun çevreye olan duyarlılığının arttırılmasını önemsiyoruz. Projeye emeği geçenlere yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

Yorum Ekle