İki Doğum Kutlaması ve Taşova İmam Hatip

Kıymetli okuyucular,

bu sene iki doğumu bir arada kutluyoruz, yani iki kutlu hafta bir arada;

biri, yüce dinimiz İslam’ın sevgili peygamberi Resulullah’ın (sav) doğumu, Mevlid-i Nebi kutlamaları,

diğeri, İmam Hatip Okulları’nın doğumu.

Mevlid-i Nebi (Peygamberin Doğumu) Kutlamaları

Bu haftanın etkinlikleri; imam hatip okullarımızda (Taşova İmam Hatip  Ortaokulu ve Lisesinde) ve Müftülüğümüzde salon programları, duvar gazetesi çıkarılması, cami mevlid programları gibi bir dizi etkinliklerle kutlanacaktır.

17 Ekim 2021 Pazar günü yani yarın Akşam namazından sonra Taşova Merkez Caminde Taşova Müftülüğü ve Taşova İmam Hatip Lisesi birliğinde Mevlid Programı sunulacaktır. Yine bu programda Taşova İmam Hatip Lisesi mevlid programına katılanlara aşure ikramında bulunacaktır.

İmam Hatip Okullarının Doğumu Kutlamaları

Bu haftanın etkinlikleri; imam hatip okullarımızda (Taşova İmam Hatip  Ortaokulu ve Lisesinde) salon programları, duvar gazetesi çıkarılması, Taşova’daki imam hatip ve müezzinlerimizle yemekli buluşma programları gibi bir dizi etkinliklerle kutlanmaktadır.

17 Ekim 1951 İmam Hatip Okullarının Kuruluşu

İmam Hatip Okullarımızın Kuruluşu, Dünü ve Bugünü Sunumumuz slayt şeklinde aşağıdadır..

.

TAŞOVA ŞEHİT BEKİR ÖZDEMİR ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

İmam Hatip Lisesi : 1975
Anadolu İmam Hatip Lisesi : 2006
Şehit Bekir Özdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi : 2015
Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi : 2017

…………

Okulumuzun Doğuşu:

Okulumuza “Talebe Yurdu ve Kültür Ocağı Sitesi” Olarak Başlandı

Şu andaki yeni binamıza geçmeden önce hizmet veren Taşova Şehit Bekir Özdemir Anadolu İmam Hatip Lisemizin yakınlarda yıkılan binasına başlanışında İmam Hatip Lisesi olarak başlanmamış, zamanın İlçemiz Kaymakamı Sayın Kemal Vehbi GÜL’ün üstün gayret ve iradeleriyle, Taşovalı köylü, kentli ve memur topluluğunun da yardımlarını almak suretiyle, 1966 yılında 200 yataklı, iki milyon lira keşif bedelli Talebe Yurdu ve Kültür Ocağı Sitesi binası olarak başlanmıştı. Bu dev inşaatın bitirilmesi için Sayın Kemal Vehbi GÜL’ün başkanlığında öğretmenler, memurlar ve şoförler seferber olmuş, bu hızla binanın üçüncü katının betonu atılmış ama kalıpları sökülmeden Sayın Kaymakamımızın Taşova’dan tayini çıkmıştı. Kaymakamımızın tayinin çıkmasıyla inşaat bir müddet tamamen durmuş daha sonraları çalışmalar halkın gayret ve yardımlarıyla yürüdüğü için inşaatı uzun sürmüştü..

Sayın Kaymakamımız Kemal Vehbi GÜL

.

.

Sonra Kız Teknik Okulu (Kız sanat Okulu) Olarak Yapılması Kararlaştırıldı

Artık Taşova’nın imkanlarıyla bitirilemeyeceği anlaşılan binanın Taşova’da bir Kız Teknik Okulu açılmak üzere Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü’ne devri kararlaştırılmış ve devir işlemi yapılmıştır.

Yani Okulumuz binası 1971 yılında Kız Sanat Okulu olmasına karar verilerek inşaatının devamına karar verilmişti.

Konuyla ilgili 8 Nisan 1971 Taşova Gazetesi’nde “SİTE Binası Kız Sanat Okulu Oluyor” başlıklı haberde: “Yapımına 4 yıl evvel başlanan fakat halen bitirilmesine muvaffak olunamayan, kentimizin tüm insanları tarafından maddi ve manevi her türlü katkının yapıldığı “site” binası yapılış gayesine uygun olarak en iyi şekilde değerlendirilebilmesi için kentimize şeref veren Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine Boraboy Gölü’nde bir yemek verilmiştir. Açılış konuşmasını Sayın Kaymakamımız Osman Turan Erçin yapmış….” Diye anlatıyordu o günü.

.

Binanın devri yapıldığı halde hizmetin Taşova’ya, Taşovalıya yapıldığına inanan yetkililer işin takibini devamlı surette yapmış, 1972 yılında 150.000 lira almak suretiyle 1. Ve 2. Katın ince sıva, kapı ve pencere kasaları, elektrik, su tesisatlarının bitirilme işini sağlamıştır.

Yine gayret ve temaslarla 1973 yılı için 150.000 lira daha alınmış, Cumhuriyetin 50. Yıldönümünde hizmete açılmak üzere binanın iki katının tamamen bitirilmesi için 30 Temmuz 1973 günü ihaleye çıkılmıştır. İhaleden önce de binanın çevre duvarı yapılmıştır.

Daha Sonra Taşova İmam Hatip Lisesi Olarak Yapılması Kararlaştırıldı

Kız Teknik Okulu olarak yapımı devam eden site binası 1975’li yıllara gelindiğinde İmam Hatip Lisesine dönüşecektir.

O günkü 14 Ağustos 1975 tarihli Taşova Gazetesinin haberinde:

“Bir süreden beri ilçeye İmam Hatip Lisesi açılması için çalışmalar sürdürülmektedir. 1967 yılında başlanılan ve halen tamamlanamayan site binasında açılması düşünülen İmam Hatip Lisesi’nin açılabilmesi için bir “İmam Hatip Lisesi Yaptırma Derneği” kurulmuştur.

Site Binasının Kız Teknik Öğretmen Okullarına devredilmiş olması ve binanın kurulmuş olduğu arsanın Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü’nün tapulu malı olması pürüzlerinin halli için yapılan çalışmalar olumlu yönde ilerlemektedir.

Bu cümleden olarak İmam Hatip Lisesi Yaptırma Derneği, binanın bulunduğu arsanın karşılığı olarak Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü’ne Tepe Mahallesi’nde 36 dönümlük bir arsa satın alıp takas yoluna giderek binayı kendi malı yapacaktır.

Binanın Milli Eğitim Bakanlığı’na devrinin temininden sonra bu ders yılı (1975-1976 eğitim-öğretim yılı) döneminde okulun açılacağı ümit edilmektedir.” Demektedir.

.

Veee,

Taşova İmam Hatip Lisesi Açıldı

İlçe Halkı Sevinç İçinde

Taşova İmam Hatip Lisesi 1975-1976 eğitim-öğretim yılı başında, Eylül ayının ikinci haftası mesai başlangıcı ile 8 Eylül 1975 günü hizmete açıldı.

Hizmete açılması henüz binanın giriş katı ve 1. Katı iç düzenlemesi eğitim öğretime hazır hale getirilmiş haliyle olsa da, henüz dış sıvaları yapılmamış ve binanın 2. ve 3. Katları karkas halinde inşası devam etmiştir.

Taşova Gazetesi’nin 11.09.1975 tarihli nüshasında:

“İlçe halkının sabırsızlıkla beklediği Taşova İmam Hatip Lisesi Hükümet Programında yer aldığı üzere Eylül ayının 2. Haftasında açılmış bulunmaktadır.

İlçemize manevi bir yön kazandıracak olan okulun açılışı bütün Taşovalılar tarafından büyük sevinçle karşılanmıştır. Okula kayıt olmak için yüzlerce öğrencinin sabırsızlıkla tayin edilecek okul müdürü ve idarecilerinin gelmesini beklemektedirler.

Madde ve manayı birleştirecek olan Taşova İmam Hatip Lisesi bütün ilçe merkez ve çevre halkına hayırlı olsun der, bu okulun açılmasında sonsuz gayretler sarf eden başta İlçemiz Müftüsü Sayın Emir Arpakuş, Belediye Başkanımız Sayın Süleyman Bursalı ve diğer emeği geçen muhterem Taşovalıları candan tebrik ederiz.

Öğrendiğimize göre bu yıl İmam Hatip Lisesi’ne ilkokul mezunu öğrencilerin alınacağı, ortaokul mezunu kız ve erkek öğrencilerin alınıp alınmayacağını, tayini sabırsızlıkla beklenen okulun ilk müdüründen öğrendiğimizde haber vereceğiz.” Diye o günü bize belgelemiştir.

.

Taşova İmam Hatip Lisesi’ne İlgi

“İmam Hatip Lisesi’ne Kaydolan Öğrenci Sayısı 300’ü Geçti

1975-1976 ders yılı başında eğitim öğretime açılan Taşova İmam Hatip Lisesi, ilçemizde umulanın çok üstünde ilgi görmüş, kısa zamanda merkez ve çevre köylerden okula 305 öğrenci kaydını yaptırmıştır.

İmam Hatip Lisesi Müdür Vekili Yavuz KORKUT, müracaatların devam ettiğini ve bu rakamın 350’yi geçeceğini tahmin ettiklerini söylemiştir….” Taşova Gazetesi 9 Ekim 1975

.

Çok güzel anılar yaşandı bu binada…

.

2006–2007 Eğitim-Öğretim yılında da Okulumuz bünyesinde Anadolu İmam Hatip Lisesi açılmıştır.

2015-2016 eğitim-öğretim yılı sonunda ise Okulumuzun adı mezunlarımızdan şehit olan Bekir ÖZDEMİR’in adını alarak değişmiştir.

2017-2018 eğitim-öğretim yılı başında Okulumuz, Taşova Merkez Doğu Mahallesi’ndeki yeni binasına taşınmıştır.

Yine 2017-2018 eğitim öğretim yılında okulumuza Açık İmam Hatip Lisesi de açılmıştır.

.

Ve

eski binamız içindeki bütün anılarıyla birlikte Mayıs 2021 ayında yıkıldı.

.

Yorum Ekle