HÜSNÜOĞLU KAPTAJI ve KUMLUCA GÖLETİNİN DURUMU NE OLACAK?.

Merhum Belediye Başkanı Nihat Yıldırım döneminde başlayan ve önceki Belediye Başkanı Özgür Özdemir tarafından 1996 yılında getirilen Hüsnüoğlu isale  hattı, merhum Belediye Başkanı Mustafa Korkmaz’ın Destek’ten içme suyunu getirilmesi ile boşa çıkmıştı. Hüsnüoğlu isale  hattı köylerde kullanılmak üzere Özel İdare Müdürlüğüne devredilmişti.

Bir çok köyümüzde  susuz kış yaşanırken, 12 köyümüzün direk ve endirek su aldığı Hüsnüoğlu isale  hattındaki   Dutluk, Güngörmüş, Kızgüldüren, Güvendik, Yolaçan, Hacıbey, Şahinler, Kumluca, Hüsnüoğlu, Tekpınar, Ardıçönü ve Çakırsu köyleri arasında içme suyu konusunda en rahat köyümüz; Şahinler.

Buğalı eteklerinde altın arama işlerinin yapılacağı arazilere  Hüsnüoğlu isale  hattının kaptajına çok yakın olması bu hattan içme suyu alan köyleri endişelendiriyor.

Öteyandan Marşu deresinden gelen su ile inşa edilen ve 2020 yılında tamamlanan Kumluca göletinin, altın aranan bölgeye çok yakın olması ayrı bir endişe kaynağı.

2020 yılında ilçemizde Uğur Barlık ve Aygül Madencilik altın arama faaliyetlerini sürdürürken, Başta Buğalı olmak üzere Amasya merkez köyleri, Turhal, Erbaa, Niksar, Reşadiye’nin dağ ve yaylaları delik deşik edilerek doğal güzelliklerimiz hasar görecek.

 

Yorum Ekle